Szocialista számtan: többől kevesebbet

A korábbi fideszes önkormányzat által beállított 315 millió forint helyett 400 millió forintot szán a Kenézy-kórház új részlegeinek építésére a Hajdú-Bihar megyei önkormányzat – derül ki ma a közgyűlés elé kerülő költségvetésből. Az új tervekből hiányzik az eredeti 315 millió forintból 74 milliót lekötő detoxikálóállomás épületének terve, s közben az előirányzat 85 millióval magasabb az eredeti összegnél. Óhatatlanul felmerül a kérdés: hogyan kerülhet a negyedével kisebb beruházás megvalósítása negyedével többe.

2003. 02. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A debreceni Kenézy Gyula Kórház bővítésére a múlt év elején írtak ki közbeszerzési pályázatot, amelyet áfával együtt 315 millió forintos ajánlatával az Épszer-Generál Rt. nyert meg. A kiírás, illetve vállalkozói szerződés szerint egy új gyermekpszichiátriai épületet, egy felnőttpszichiátriai nappali kórházat, illetve egy kijózanítóállomást kellett volna felépíteniük, s el kellett volna végezni a levéltár rekonstrukcióját is. A kivitelezési munkákat májusban elkezdték, ám a munkások júliusban elvonultak a területről, majd szerződést is bontottak a megbízóval. Balogh Róbert, az Épszer-Generál tulajdonosa szerint azért cselekedtek így, mert a kórház – vállalásával ellentétben – nem bontatta el az új épületek helyén álló építményeket, illetve nem tudott érvényes építési engedélyt felmutatni a tervezett kijózanító építéséhez. A munkálatok érthetően csúsztak, ezért kezdeményezték az eredeti, 2002. novemberi határidő módosítását, illetve a költségek húszmillió forintos emelését. A kórház nem kívánta elfogadni a módosításokat, ezért a vállalkozó elvonult a területről.
A fiaskó nagy botrányt kavart, s Láyer József, a közgyűlés akkori elnöke vizsgálatot is kezdeményezett az ügyben. Augusztus 28-án úgy látszott, hogy a botrányos közjáték ellenére lesz megoldás, a tulajdonos önkormányzat és a kórház ugyanis azt javasolta a kivitelezőnek, hogy a detoxikáló épületének kivételével az eredeti határidőt csak két hónappal megtoldva az eredeti költségvetésből valósítsák meg a terveket. A kivitelező ezt el is fogadta. Az építkezés mégsem kezdődött el, mert a kórház igazgatója végül mégsem írta alá a szerződést. Lett viszont polgári per és büntetőfeljelentés, közvetlenül az önkormányzati választások után. A büntetőeljárásról szólva Dobrossy István, az önkormányzat e tárgyban illetékes jogi képviselője elmondta: szerintük az Épszer-Generálnak kifizetett egyik számla nincs összhangban a teljesítéssel, olyannyira nincs, hogy a különbség meghaladja az ötvenmillió forintot. A számlák valóságtartalmát illetően ezért a csalás, amiatt pedig, hogy az önkormányzat részéről a kifizetés megtörtént, a hűtlen kezelés gyanúja merülhet föl.
A felében-harmadában kész épületek állaga napról napra romlik, a gyermekpszichiátriai ellátás pedig továbbra is megoldatlan. Az önkormányzat szocialista vezetése új közbeszerzési eljárást akar, a rossz nyelvek szerint azért, mert az önkormányzat egy, a kórházzal már korábban is jó kapcsolatban lévő, a szocialistákhoz közel álló cégnek akarja átpasszolni a több száz milliós munkát. Akármi is az oka a legfeljebb májusra eredménnyel kecsegtető új procedúrának, az önkormányzati költségvetés mai elfogadása után 315 helyett 400 millió forint sorsáról kell döntenie a közbeszerzési bizottságnak. Ez a műszaki tartalom csökkentése miatt az eredeti tervekhez képest 220 millió forintos többletköltséget jelent, amit Rácz Róbert, a Fidesz megyei frakcióvezetője meglehetősen aggályosnak tart. Tegnapi sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a közbeszerzési bizottság munkájában a frakció tagjai nem kívánnak részt venni. A fideszes politikus szerint egyébként is aggodalomra ad okot a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés új közbeszerzési eljárásrendje, eszerint ugyanis a közbeszerzési bizottságba ezentúl nem a közgyűlés választja a tagokat, hanem a megyei közgyűlés elnöke egy személyben.
Nem lát okot viszont az aggodalomra Cser Ágnes, az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke. Szerinte a szakmapolitikai szempontok az elsődlegesek, és a tulajdonosnak joga van vizsgálódni – s eközben az előzőktől eltérő megoldásokra törekedni – egészen addig, míg nem látja úgy, hogy számára megnyugtatóan rendeződött a működő vagyon sorsa.
Juhászné Lévai Katalin közgyűlési elnök a kétszázmilliós költségnövekedésről úgy vélekedik, hogy az mindenképpen indokolt, mert annak idején, amikor a Kenézy-kórház fejlesztését először megpályáztatták, a nyertes pályázó kivételével minden induló – az Épszer-Generálon kívül még öt cég – 400 millió forint körüli ajánlatot tett. Az elnök szerint a megnövelt összeg indokoltságát támasztja alá az is, hogy a kórházfejlesztésekhez értő szakemberek legutóbbi számításaikban ezt az összeget kalkulálták ki az immár negyedével lecsökkentett műszaki tartalomhoz. Ezt az álláspontot viszont Virág László, a közgyűlés korábbi alelnöke azért tartja nehezen értelmezhetőnek, mert ugyanezek a szakemberek 2001-ben úgy nyilatkoztak, hogy 2002-es áron a teljes beruházás megvalósítható nettó 252 millió forintból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.