Vásárhelyi-terv: a név kötelez?

A gyanúnk, hogy a vízügyi lobbi abszolút fölénybe került a környezetvédelmi minisztériumban, az „új” Vásárhelyi-tervet látva most egyértelműen beigazolódott – mondta lapunknak Droppa György, a Duna Kör ügyvivője. A kormány múlt pénteken elfogadta Kóródi Mária miniszter előterjesztését a tiszai árvizek megelőzését célzó terv végrehajtásáról. A munka vésztározók építésével veszi kezdetét.

2003. 02. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tűnik, a miniszter aszszony nem tudja, hogy pontosan mit tartalmaz a kormány által elfogadott koncepció – vélekedett Droppa György, kifejtve: legalábbis erre lehet következtetni abból, amit Kóródi Mária a terv környezetvédelmi „előnyeiről” mond. Elmondta: felháborító, hogy az új Vásárhelyi-tervet egyfajta ökológiai előrelépésként próbálják meg eladni, holott az nem más, mint egy minden szempontból túlhaladott, százötven éves program, az eredeti Vásárhelyi-terv folytatása.
– Ha valóban megkezdik a leírtak végrehajtását, olyan kényszerpálya alakul ki, amelyben újabb és újabb vésztározók kialakítása válik szükségessé – vélekedett, rámutatva: a vésztározók építésével számos helyszínen rendkívül értékes ártéri erdők kiirtása és megcsonkítása jár majd együtt. Mint emlékezetes, Haraszthy László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium természetvédelmi helyettes államtitkára a Magyar Nemzetnek a múlt héten elismerte, hogy a Vásárhelyi-terv végrehajtása egyes helyszíneken valóban az ártér „kitisztításával”, azaz a növényzet elpusztításával jár együtt.
Droppa György elmondta azt is, hogy a Duna Kör érveit – bár mindvégig kész szakmai javaslatokkal próbálta segíteni a terv tökéletesebbé tételét – érdemben nem hallgatták meg. A modern, alternatív folyógazdálkodási módszerek csak az elmélet szintjén kerültek be a koncepcióba, ám a végrehajtandó feladatok között hiába keresi bárki is azokat. – Sajnos a vízügyi tárca terve a múlt kísértete, azoknak a módszereknek – a gátak puszta magasításának és a mesterséges tározók építésének – a kivitelezése, amelyek miatt a jelenlegi árvízi fenyegetettség is kialakult.
Kérdésünkre, hogy álláspontja szerint miként kellene megoldani a Tisza problémáját, az alternatív Nobel-díjas civil szervezet szakembere kifejtette: félő, hogy a Kárpátok növényzetének kiirtása és a globális éghajlatváltozás hatása miatt egy minden eddiginél nagyobb áradás következik be, amelyre valóban fel kell készülni. Ám az ár ellen a mostani terveknél sokkal olcsóbban és valóban hatékonyan lehetne védekezni, ha – a Duna Kör javaslatának megfelelően – felmérnék azokat a magaspartokat, amelyeket a történelem során soha nem öntött el az ár.
Azokon a helyeken – ahol nem érint lakott területeket, üzemeket, stb. a döntés – csupán meg kellene nyitni a gátakat, így az ártér hatalmas területekkel bővülne, miközben a természetes gátak továbbra is védelmet jelentenének. Az áradások jelentős részét „felszívhatnák” azzal is, ha az évtizedek során elszakított holtágakat rehabilitálnák, azaz újra visszakapcsolnák a folyóhoz. Minderről már készítettek előzetes tanulmányokat, ám a munkát nem folytatták, helyette inkább a „jól bevált” módszerekhez nyúltak. Droppa György hozzátette, a szükségtározók építéséről csak azután kellene dönteni, ha az ökológiai ártér-rehabilitáció végrehajtásával a lehetséges áradásokat már a lehető legnagyobb mértékben lekötötték.
Ellenvetéseikről Droppa György Vargha Jánossal, a Duna Kör másik alapítójával a napokban egy közleményt is kiadott, amelyben kiemelték: el kell dönteni végre, hogy továbbra is harcolni akarunk-e a folyóval, vagy együttműködünk vele. „A további harc eleve kudarcra ítélt versenyt jelent. Ahogy a hegyekből érkező hordalékkal töltődik fel a túl szűkre szabott hullámtér, úgy emelkedik az árvízszint, s mi egyre magasabb gátak mögött retteghetünk az egyre pusztítóbb árvizektől. Ugyanakkor az a víz, ami most átok, áldás is lehet, ha a víznek a szétterülését és hasznosulását lehetővé tesszük” – szögezték le.
***
HÁTTÉR
Kóródi Mária környezetvédelmi és vízügyi miniszter a múlt hónapban így válaszolt a Magyar Nemzet kérdéseire:
– Nemcsók János a minap azt mondta, hogy az előző kormány tökéletes Vásárhelyi-tervet alkotott, amelyhez bűn hozzányúlni, inkább rögvest meg kell kezdeni a végrehajtását. Beszédes, hogy éppen Nemcsóknak tetszik az eredeti terv, annak első változatát ugyanis az a kritika érte, hogy csak gondolati szinten jelenik meg benne az alternatív folyógazdálkodás. Amit önök most a terv megújításának neveznek, az az ökológiai szempontok valódi beépítését is jelenti?
– Tudom, hogy nehéz egy 250 oldalas tanulmánytervet végigolvasni. Aki viszont megtette, tudhatja, hogy a továbbfejlesztésnek éppen ez a lényege. A koncepció kialakításánál egyszerre vettük figyelembe a vízügyi, a természetvédelmi és az ökológiai szemlélet egybeolvasztásának gondolatát, továbbá figyelmet szenteltünk az agráriumból élőkre is. Ez tehát egy megegyezéses terv. Az aprólékos kidolgozásnál pedig azon leszünk, hogy a részletekbe se bújjon bele az ördög. Erre éppen az integrált környezetvédelmi és vízügyi tárca léte a garancia. A természetvédelmi államtitkár ugyanis nem hagyja szó nélkül egy vezetői értekezleten, ha a vízügyi államtitkár nem természetvédő megoldással él, mint ahogy ez fordítva sem képzelhető el.
– Meg tudja ígérni az olvasóknak, hogy a következő egy-két évben a gátak magasítása és a vésztározók építése mellett legalább egy helyszínen valódi rehabilitációt fognak végrehajtani? Például – a WWF, a Duna Kör vagy a Tisza Klub törekvéseinek megfelelően – helyreállítanak egy holtágat, kiszélesítik valahol a Tisza árterét vagy áthelyezik a gátakat?
– Nem az én szavam erre a garancia, hanem az elkészült koncepció. Hozzá kell tennem, hogy minden környezetvédő szervezetnek lehetőséget biztosítunk az álláspontja kifejtésére. A fontos döntések előtt kivétel nélkül meghallgatjuk a civilek véleményét és válaszolunk a kérdéseikre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.