Amikor a falak is dőlni kezdenek…

A tetétleni általános iskola száz évvel ezelőtt vályogból épült. A kis épületben először tanterem volt, ami aztán idővel tornateremmé avanzsált. Ezzel önmagában nem is lett volna baj, annál inkább a vályoggal, aminek úgy látszik, egy évszázad alatt lejárhatott a szavatossága. Ez hétfőn délelőtt vált teljesen világossá, amikor is minden aládúcolás ellenére kidőlt a házacska egyik fala. Az iskolában ma tartanak bejárást a Belügyminisztérium munkatársai.

2003. 03. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két esztendeje szembesültünk vele: nem elég, hogy a község iskoláját négy különböző épületben vagyunk kénytelenek működtetni, azzal is számolnunk kell, hogy ezeknek a házaknak nagy része minősíthetetlenül rossz állapotban van – kezd bele a keserves történetbe Bernáth László polgármester.
– Különösen az egyik tantermen és a tornatermen látszott, hogy nem tanácsos már túl hosszú ideig használni. Ezt az egyébként szemmel is látható megállapítást erősítette meg aztán a statikai vélemény, amely mindkét épületet életveszélyesnek nyilvánította. Mi a szakértői véleményt természetesen komolyan vettük, és úgy döntöttünk, hogy az épületeket le kell bontani – emlékezik a falu első embere.
A probléma az volt, hogy az önkormányzatnak az oktatást tekintve kötelező feladatai vannak, s a gyerekeket nem tudták elhelyezni, így tovább folyt az oktatás az életveszélyessé nyilvánított épületekben. Néhány hónap múlva az iskola igazgatója döntött: az 1932-ben Klebelsberg Kunó által építtetett iskolarészben még folyhat az oktatás, a százéves tornatermet azonban be kell zárni. Ennek következményeként a gyerekek kiszorultak a szabadba tornázni. – Az egész telet kint töltöttük, hiszen veszélyessé vált a tornaterem, nem használhatjuk – mondja Sótony Istvánné testnevelő tanár.
– Felöltözünk, váltóruhát hozunk ki és mit tehetnénk mást, a szabadban mozgunk. A dolog meglehetősen kellemetlen, mert szép dolog a friss levegő meg a játék, de olyan feladataink is lennének, amihez sportszerek kellenek.
Borbély Fülöpné Hajnalka, akinek két kislánya jár a tetétleni iskolába, és persze tornázni az udvarra, már nem veszi ennyire könnyedén a helyzetet. – Nem azt mondom, hogy nem kell a friss levegő, de ez a helyzet mégiscsak borzasztó. Nem minden gyermek szervezete egyforma ugyanis, az enyémek kifejezetten nehezen viselik a rendszeres kinti tornaórákat. Éppen a napokban néztem meg, hogy kétszer annyit voltak betegek, mint tavaly. Tovább szeretnének tanulni, és a lemaradást nagyon nehezen tudják pótolni.
A szülők, pedagógusok és önkormányzati emberek gondja azonban mind ez idáig Tetétlen belügye maradt, nemigen talált meghallgatásra. Pedig a baj felfedezésétől kezdődően egyfolytában azon dolgoztak, hogyan lehetne emberi körülményeket teremteni az oktatáshoz. Megnézték, mennyi saját forrással tudnának hozzájárulni a gondok orvoslásához, s a tetétleni kastély eladásával negyvenmillió forintot teremtettek elő. Ezzel rendelkezésre állt a címzett támogatás megpályázásához szükséges saját erő, reálissá vált a cél: felszámolni az életveszélyes épületeket, felépíteni egy korszerű iskolát, ahol végre egyetlen épületen belül folyhat az oktatás. Megírták az új iskola megépítését célzó pályázatot és benyújtották a Belügyminisztérium önkormányzati gazdasági főosztályára.
– Akkor is, most is Móré László vezetése alatt állt a főosztály – tudjuk meg Bernáth Lászlótól. – A határidők lejárta után tőle, illetve munkatársaitól érdeklődtünk, hogy támogatásra lelt-e a pályázatunk és megdöbbenve értesültünk róla, hogy bár az Oktatási Minisztérium támogatásra méltónak ítélte, a BM forráshiányra való hivatkozással elutasította azt. Nem volt mit tenni, magunk erejéből toldoztuk-foldoztuk az épületeket egészen 2002 decemberéig, amikor aztán a tornaterem esetében nem lehetett tovább kockázatot vállalni – és ismét pályázni kezdtünk. A novemberi fordulót követően azonban újra csalódnunk kellett, pályázatunk megint csak nem nyerte el a bírálóbizottság tetszését. Ekkor már nagyon nekikeseredtünk – hiszen Kovács László, amikor a térségben járt az önkormányzati választási kampány idején, személyesen tett ígéretet arra, hogy segít, és egy konferencián Móré László is tájékozódott a siralmas helyzetről – mégsem történt ügyünkben semmi. Februárban mégis tizenegy nap alatt összetákoltatott velünk egy pályázatot a BM. Ne kérdezze, hogyan szereztük be a szükséges véleményeket és engedélyeket, de határidőre beadtuk.
Mintaszerű pályázatbeadásra, majd aztán indokolatlan elutasításra azonban már eddig is volt példa, így a polgármester más utakat is keres a megoldásra: – Mivel a zsebemből négyszázmillió forintot előhúzni nem tudok, mit tehettem mást, elkezdtem leveleket írni minden olyan politikusnak, akiről azt gondoltam, hogy tehet az ügyünkben. Küldtem levelet a miniszterelnöktől kezdve a belügyminiszternek, az oktatási miniszternek, aztán pedig elküldtem egy tájékoztatót az összes frakcióvezetőnek is. A miniszterelnök úrtól külön meghallgatást kértem, hogy tájékoztatni tudjam a tetétleni állapotokról – foglalja össze Bernáth László.
Medgyessy Péter időpontot ugyan nem tudott adni a tetétleni polgármesternek, de postafordultával értesítette arról, hogy az ügyet „illetékességi szempontból” áttette a Belügyminisztériumba. Az Oktatási Minisztérium valószínűleg még nem dolgozta fel a postát, mert nem válaszolt, a Belügyminisztérium pedig mára rendelte el a helyszín bejárását. Ez volt az az intézkedés, amit a tetétleni iskola fala már nem tudott kivárni, és minden előzetes bejelentés nélkül kidőlt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.