Nem szokás diplomáciai leveleket kiadni a sajtó számára, de a jegyzék nem is számít közérdekű adatnak – közölte Tóth Tamás, a külügyi szóvivő, amikor annak a jegyzéknek a pontos tartalmáról kérdeztük, amelyben az engedély nélküli légtérhasználat miatt tiltakozott a kormány. Azon felvetésünkre, hogy Magyarország szuverenitásának megsértése közérdekű ügy, a szóvivő azt javasolta: írásban soroljuk fel az érveinket, és a szaktárca jogászai megvizsgálják, hogy kiadható-e a dokumentum.
Megkaphatja viszont ezt a dokumentumot az a légtérhasználatot vizsgáló eseti parlamenti bizottság, amelynek felállításáról a Fidesz nyújtott be javaslatot az Országgyűlésnek. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter ugyanis lapunknak azt nyilatkozta: ha a parlament megszavazza a Fidesz javaslatát a kormány felelősségét vizsgáló testület felállításáról, akkor ennek a testületnek minden dokumentumot átadnak majd.
Simicskó István (Fidesz) kijelentette: a Fidesz által javasolt bizottságnak meg kell nevezni azokat a személyeket, akik felelősek az ország szuverenitásának megsértéséért, és az idei évtől kezdve át kell tekintenie, hogy a magyar légtér használata minden esetben összhangban volt-e az országgyűlési határozatokkal. Szerinte felmerült a gyanú, hogy a kormány már korábban tudhatott az esetről, s ez szóba is kerülhetett Medgyessy Péter Bush elnökkel folytatott telefonbeszélgetésén, valamint történhettek más engedély nélküli átrepülések is az elmúlt időszakban.
Gulyás Gergely: Az Európai Néppárt európai baloldallal és liberálisokkal megkötött paktuma kockázatos egész Európára és Magyarországra nézve is