Szombat délután rendkívüli ülésre hívták össze az Országgyűlés honvédelmi bizottságát. Juhász Ferenc szerint az összehívás oka az a szóbeli diplomáciai jegyzék volt, amelyet az Egyesült Államok pénteken juttatott el a magyar kormányhoz, sajnálkozását fejezve ki amiatt, hogy az átrepült (és Ferihegyen megtankolt) repülőgép és a helikopterek valójában nem az afganisztáni hadműveletek céljából használták a magyar légteret. A miniszter szerint a magyar fél „kemény hangú”, szintén szóbeli válaszjegyzéket küldött, amelyben azt kéri, hogy a „jövőben ne forduljon elő ilyen eset”. Simicskó István, a bizottság fideszes alelnöke úgy véli: korábban is előfordulhatott, hogy nem az eredeti felhatalmazásnak megfelelő céllal használták Magyarország légterét külföldi repülőeszközök. Jelezte: szükség lesz egy eseti bizottság felállítására is az ügyben.
Értesüléseink szerint a felhatalmazás nélküli repülések nem korlátozódnak az elismert esetre, hanem azelőtt és azóta is folynak olyan műveletek a magyar légtérben, melyek az Irak elleni felvonulással lehetnek kapcsolatban.
*
Úgy tudjuk, amióta csak tart az Irak ellen tervezett háborúval kapcsolatos amerikai csapatösszevonás a Közel-Keleten, illetve az Öböl-térség országaiban, azóta folynak illetéktelen repülések a magyar légtérben. A lapunk által felfedett és a honvédelmi bizottság előtt elismert esethez hasonló módszerrel a már meglévő terroristaellenes mandátumot használják fel ezek engedélyeztetésére. A helikopterek földről is észrevehető – ferihegyi tankolással megszakított – átrepülésével szemben ezek többségéről azonban csak az illetékes szervek tudnak, többek között a Kovács László vezette Külügyminisztérium, mely a katonai repülések diplomáciai engedélyezésében játszik szerepet.
Simicskó István szerint a nyilvánosságra került megdöbbentő eset is alátámasztja, hogy szükség van egy parlamenti vizsgálóbizottság felállítására, amely tisztázza, hogy hányszor sértették meg az ország szuverenitását és ebben mekkora a kormány felelőssége. A Fidesz biztonságpolitikai kabinetvezetője úgy fogalmazott: a kormány súlyos hibát követett el akkor is, ha tudott a gépek valódi úti céljáról, és alkotmánysértő módon, szándékosan félretájékoztatta a parlamentet és a közvéleményt, de akkor is, ha felelőtlenül hagyta magát félrevezetni. – Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a szombati rendkívüli bizottsági ülésen azt állította, hogy azért kellett a helikoptereknek Ferihegyen leszállni, mert Taszáron köd volt. Ez felveti annak a lehetőségét, hogy a Somogy megyei bázis érintésével több alkotmánysértő átrepülés is történt a közelmúltban – hangsúlyozta Simicskó István. Leszögezte: nem lehet az amerikaiakra hárítani a felelősséget az ügyben, hiszen nehezen elképzelhető, hogy a kormány nem tudott a Constantába tartó gépek útvonaláról, feladatáról.
Lapunk információi szerint azonban a miniszter szombati tájékoztatása sem felel meg a valóságnak: a gépek az eredeti tervek szerint is Ferihegyen tankoltak volna, nem pedig Taszáron. Az Egyesült Államok védelmi attaséjának helyettese, Bruce Sweeney munkatársunknak február 22-én bemutatta a kötelék repülésével kapcsolatos dokumentumokat, melyben a ferihegyi útvonal szerepelt. A papírokon ugyan még a terrorizmus elleni harc szerepelt mandátumként, a magyarországi leszállóhelyet egyértelműen Ferihegynek jelölték meg, miként a célállomást is Constantának. Az amerikai illetékes már akkor sem tudta megerősíteni, hogy a végcél Afganisztán lenne.
Ezzel szemben Keleti György, a honvédelmi bizottság szocialista elnöke lapunknak tegnap úgy nyilatkozott, hogy amikor a négypárti egyeztetések folytak, a honvédelmi miniszter még azt a tájékoztatást kapta az amerikaiaktól, hogy a gépek Afganisztánba tartanak. – Ez a Magyar Köztársaság szuverenitásának súlyos megsértése, még akkor is, ha csak adminisztrációs hiba történt, ezért fogalmazott meg a kormány egy tiltakozó jegyzéket – tette hozzá a politikus.
Keleti György úgy tudja, hogy az ország szuverenitásának megsértésére csak a múlt hét pénteken derült fény, amikor az amerikaiak elnézést kértek a magyar Külügyminisztériumtól. Értesüléseink szerint azonban már a szolnoki kormányülés idején, Medgyessy Péter kormányfő és George W. Bush amerikai elnök telefonbeszélgetésén szóba került a kormány által elküldendő tiltakozó jegyzék. Mint ismert, az év eleje óta Juhász Ferenc többször feltűnést keltett annak hangsúlyozásával, hogy a kormány nem zárkózik el egy amerikai felkérés esetén a magyar légtér átadásától. Szerinte ehhez elegendő a Tartós szabadság hadművelet támogatásáról szóló 2001-es országgyűlési határozat, és nincs szükség a parlament újabb hozzájárulására.
Gulyás Gergely: Az Európai Néppárt európai baloldallal és liberálisokkal megkötött paktuma kockázatos egész Európára és Magyarországra nézve is