Megszűnne az ártárgyalások szükségessége, ha a kormány elfogadja Matejka Zsuzsa OEP-főigazgató javaslatát a gyógyszerár-támogatási rendszer átalakítására. A változás szükségességére utalt a Magyar Hírlap híre is, miszerint a gyártók akár törvénytelen eszközöket is bevetve próbálnak befolyást gyakorolni a döntéshozókra, hogy egy-egy termékük bekerüljön a támogatotti körbe, vagy a korábbinál magasabb támogatást kapjon. Ez ugyanis milliárdos forgalmat garantál számukra.
Mint arról tegnap a Népszabadság is beszámolt: az OEP tervei szerint az új rendszerben a gyártók könnyen kiszámíthatnák, hogy termékeik mekkora társadalombiztosítási hozzájárulásra számíthatnak, míg jelenleg minden orvosság támogatása egyedi alku függvénye. A javaslat szerint az egészségbiztosító hozzájárulása mechanikussá válna. Minden betegségcsoportban meghatároznának egy referenciaárat, ez a piaci kínálat olcsóbbik felének átlaga lenne. Az ennél olcsóbb termékek megkapnák a betegségcsoporthoz tartozó támogatási mértéket, a drágábbakhoz pedig csak fix öszszeggel járulna hozzá a biztosító. A referenciaárnál ötszörösen drágábbak automatikusan elesnének a támogatás lehetőségétől. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete szerint az elképzelés megvalósulásával háttérbe szorulnak a korszerű terápiák és növekedne a betegek anyagi terhe, s az új, drága készítmények megfizethetetlenné válnának. Nem hozna egyenlő elbírálási lehetőséget sem, hiszen csak a gyógyszer olcsósága határozná meg a tb-támogatási elveket. Komáromi Zoltán, a Magyar Orvosi Kamara alelnöke szerint a tervezett rendszer működőképessége azon múlik, hogy miként határozzák meg a betegségcsoportokat.
*
Magánnyomozót is igénybe vett az egyik gyógyszerpiaci cégnek dolgozó hírszerző cég, hogy az állami támogatás elnyerése érdekében figyelje az OEP főtanácsadóját – állítja a Magyar Hírlap. A megfigyelés a cikk szerint kiterjedt az egészségügyi tárca egyik volt tisztviselőjére is.
Íme Magyar Péter 5 legbotrányosabb mondata, amiből kiderül, hogy a botránypolitikus nem az, akinek látszik