Rengeteg kismama próbált az utóbbi időben információt szerezni arról, hogy hová fordulhat, ha 1998 tavasza és 2002 márciusa között gyesen volt gyermekével, s nem kapott jövedelempótlékot. Az ugyan 1998 előtt is járt volna, de a polgári törvénykönyv szerint a követelés 5 év után elévül, ezért csak azoknak érdemes ügyintézést megkezdeniük, akik 1998 tavaszán gyesen voltak.
Mielőtt az érintettek bírósághoz fordulnának, azt a TÁH-ot kell megkeresni, amely a tárgyidőszak alatt a lakhely szerint illetékes volt. Ha a kismama munkahelyén volt társadalombiztosítási kifizetőhely – azaz a gyest onnan kapta – akkor a munkahely szerint illetékes TÁH-hoz kell a beadványt elküldeni. Ha valaki bizonytalan abban, hogy melyik TÁH-hoz tartozik ügye, annak érdemes a szóba jöhető hivatalok mindegyikébe elküldenie levelét, vagy jogi tanácsadást kérnie. A kérelem még nem jelenti feltétlenül a pénz folyósítását, hiszen az államháztartási hivatal a Legfelsőbb Bírósághoz fordult felülvizsgálat kérelemmel azt követően, hogy a Somogy Megyei Bíróság január végén három kismama ügyében döntést hozott.
Mint ismert: jogosultnak találták a három felperest az elmaradt jövedelempótlékra és annak kamataira, így az összesen több mint félmillió forintos juttatás kifizetését is elrendelték. Felhívtunk két TÁH-ot, ahol azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a beadványon tüntessük fel saját és gyermekünk személyes adatait, különös tekintettel a taj-számra, illetve arra, hogy mikor voltunk gyesen – erről a munkahely ad igazolást. A munkaadónak ezen túl azonban más kötelezettsége nincs.
Hivatkozhatunk a 26/1979-es minisztertanácsi rendeletre, illetve annak módosítására, a 111/1994-es kormányrendeletre. Az internetről (például a www.index.hu címen) letölthető egy adatlap.
Csehák Judit azt nyilatkozta, hogy ha a Legfelsőbb Bíróság a felpereseknek ad igazat, úgy az anyukáknak nem kell majd a bírósághoz fordulniuk, a pénzt intézményesen kifizetik.
Őket alázta meg Magyar Péter az eddig kiszivárgott hangfelvételekben