Számítások szerint 100-200 milliárd forintot is megspórolt az állam azzal, hogy éveken keresztül nem fizette ki azt a havi 6700 forintos jövedelempótlékot, ami egy 1994-ben hozott kormányrendelet szerint minden gyesen lévő szülőnek járt volna. Egyelőre azt sem tudni biztosan, hogy egyáltalán valaki megkapta-e a neki járó pénzt. Az „elfelejtett” kormányrendelet egészen 2002 márciusáig érvényben volt, azt csak az előző kormány szociális és családügyi minisztere helyezte hatályon kívül. Az elmaradt juttatások miatt hárman próbapert indítottak, ők az említett időszak alatt jogosultak lettek volna a jövedelempótlékra.
A Somogy Megyei Bíróság 2003. január 28-i jogerős döntése szerint az érintetteknek kamatokkal együtt ki kell fizetni az elmaradt pénzt – tájékoztatta lapunkat Halász Etelka, a bíróság szóvivője
*
A döntés jogerős és végrehajtható, fellebbezésnek helye nincs, felülvizsgálati kérelemmel azonban élhet az Államháztartási Hivatal, ám eddig ilyen beadvány nem érkezett. Az egyik esetben kamatokkal együtt 340 ezer forintot, a másikban 290 ezret, a harmadikban 170 ezret ítéltek meg. Az egyik ügyfél bankja a jogerős ítélet alapján már inkasszálta is az összeget a Somogy Megyei Területi Államháztartási Hivatal államkincstárnál vezetett számlájáról, így a felperes azt már kézhez vehette – mondta Radovics Csilla, a felperesek ügyvédje. A másik két esetben technikai probléma nehezítette a kifizetést (az egyik hölgy például téves összeget írt a banki papírra). Pontos számítás egyelőre nem készült arról, hányan voltak jogosultak a jövedelempótlékra, és közülük azt hányan kapták meg. A születések számára vonatkozó adatok alapján becslésünk szerint 700-800 ezren is lehetnek az érintettek. Többen úgy látják, perek százezrei indulhatnak, ha nem sikerül kormányzati szinten rendezni az ügyet. Ez pedig gondot okozna a bírósági és az államigazgatási ügymenetben is.
Kinevezték az új nemzetpolitikáért felelős államtitkárt