Amennyiben a felmérések igazolják, hogy Európa más államaihoz hasonlóan Magyarországon is emelkedik a terrorveszély, várható az ellenőrzések szigorítása az egyes intézményeknél, és a határőrségnél is magasabb készültséget rendelhetnek el – közölte Tóth András, a nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő politikai államtitkár.
Értesüléseink szerint a Paksi Atomerőmű környékére ezért légvédelmi rakéták telepítését tervezik, az M7-es mentén pedig harci járművek irányítására szolgáló, angol nyelvű táblákat helyeztek el.
Juhász Ferenc rémhírnek nevezte lapunk információját, de azt elismerte, hogy a kulcsfontosságú intézmények környékén – mint a paksi erőmű is – magasabb készültséget, szigorúbb ellenőrzést rendelnek el. Az útjelző táblákkal kapcsolatosan leszögezte: a szövetségesek ma már több hadművelet keretében áthaladhatnak az országon, így használhatják az autópályát is.
Orodán Sándortól, a határőrség szóvivőjétől megtudtuk: elsősorban a magyar–szerb határon várhatóak szigorítások, hiszen eddig az összes határsértő csaknem fele ezen a 175 kilométeres szakaszon próbált bejönni Magyarországra, mert a nemzetközi embercsempészet főként Bácsalmás és Mórahalom környékén folyik. Úgy tudjuk, a szigorítások kaotikus helyzetet eredményezhetnek a Bács-Kiskun megyei határátkelőkön, mivel itt péntek óta sztrájkolnak a szerb vámosok, s emiatt már most hat-tíz órás várakozásra kényszerültek a tehergépkocsik. Feltehetőleg zavaros helyzetet okoz majd az amerikaiak légtérhasználatát és a kormány felelősségét vizsgáló parlamenti bizottság ügye is. Keleti György szerint ugyanis nem parlamenti bizottságnak, hanem az Országgyűlés honvédelmi bizottságának kellene vizsgálódnia a magyar légtér használatával kapcsolatban. A bizottság elnöke kezdeményezi, hogy ezt a vizsgálatot már a jövő hét keddi ülésén kezdje el a testület. Keleti hatáskörelvonásnak tartaná, ha más grémium foglalkozna az üggyel, és szerinte a szakbizottság lényegesen gyorsabban le tudná folytatni a viszgálatot, a parlamenti bizottság felállítása viszont hónapokig is eltartana.
Nem elegendő a honvédelmi bizottság vizsgálata, hiszen az alkotmányosság, az ország tekintélye, biztonsága és szuverenitása sérült – jelentette ki Simicskó István, a testület fideszes alelnöke. Szerinte parlamenti szintre kell emelni az ügyet, és a felállítandó bizottságnak legkésőbb december 31-ig jelentést kell készíteni egy alapos vizsgálatról, kiderítve, hogy a kormány mindenkor a hatályos határozatoknak megfelelően járt-e el, vagy pedig nem tudja ellátni a feladatát.
*
Tegnap Juhász Ferenc hivatalosan elbúcsúztatta az afganisztáni egészségügyi kontingens kilenc katonaorvosát a HM Kulturális és Szabadidő Központjában. Az első csoport németországi kiképzése után március 8-án utazik Afganisztánba.
***
A nagykövet hallgat az átrepülésekről. Az amerikai nagykövet nem volt hajlandó cáfolni, hogy a lapunk által leleplezett eseten kívül más, az Irak elleni csapatösszevonásokkal kapcsolatos amerikai átrepülésekre is sor került Magyarországon, vagy ezek után ilyesmi megtörténhet. Áder Jánossal, a Fidesz frakcióvezetőjével lezajlott tegnapi találkozója után Nancy Goodman Brinker arra hívta fel a figyelmet, hogy azért látogatott el a Fideszhez, mert hangsúlyozni kívánta: Magyarországnak ugyanúgy teljesítenie kell szövetségesi vállalásait, mint ahogy azt az Egyesült Államok teszi. Áder János kijelentette: diplomáciailag lezártnak tekintik a beismert átrepülések ügyét, de jelezte, hogy a NATO-együttműködés javítása érdekében a jövőben mérlegelik, kezdeményez-zék-e az ehhez szükséges alkotmánymódosításokat. (Z. G.)
Kubatov Gábor is elbúcsúztatta a mandátumát elvesztő Fekete-Győr Andrást