Vége a pálinkakínálásnak

Január elseje óta a bérszeszfőzdékben előállított pálinka értékesítése erősen korlátozott, jövő januártól pedig, az EU-csatlakozásra hivatkozva, újabb megszorításokkal hozzák lehetetlen helyzetbe a hatszázezer kerttulajdonost, aki velünk főzeti ki gyümölcspálinkáját – ezért érdekeink sérelme miatt tiltakozásunkat fejezzük ki – jelentette ki Pintér Péter, a szeszfőzdéket tömörítő országos szervezet alelnöke, a Hajdú-Bihar megyei Pálinkafőzők Társadalmi Szervezetének elnöke a szeszfőzdések tegnapi, debreceni sajtótájékoztatóján.

2003. 03. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pálinkafőző vállalkozók felháborodását az váltotta ki, hogy a bérben főzetett pálinka év eleje óta nem elidegeníthető – vagyis csak az ihatja meg, aki főzette: sógornak, komának nem kínálhatja, ajándékba még családtagjának sem adhatja. Ez ad absurdum azt jelenti, hogy a maximális főzetési lehetőséget kihasználó kerttulajdonosnak évi száz liter pálinkát kell egyedül meginnia anélkül, hogy abból akárcsak egy kupicát is adna ismerőseinek. A minden logikát nélkülöző életidegen szabályozás töredékére csökkentheti a főzdék megrendeléseit, és arra ösztönzi a saját gyümölcsüket hova tenni nem tudó kiskert-tulajdonosokat, hogy zugfőzdékben maguk állítsák elő a pálinkát – vélték a szeszfőzdések a tegnapi sajtórendezvényen.
– Teljesen értetlenül állunk ez előtt az alapvető jogokat sárba tipró korlátozás előtt – véleményezi a saját pálinka kínálását tiltó rendelkezést Kovács Lajos hajdúszoboszlói kerttulajdonos. – A jogszabály teljességgel abszurd és felháborító: pontosan olyan, mintha előírnák, hogy a disznó gazdája ehet az általa hizlalt sertés húsából, gyermekei, rokonai viszont nem – nyilatkozta meglehetősen indulatosan az idős gazda.
– Mi legalább tudjuk, hogy ez a szabály, de a főzetők, vagyis a 20-25 fa hullott gyűmölcséből pálinkát előállíttató kerttulajdonosok jó része nem tudja, és igencsak meglepődik, amikor egy kupica kínálásáért háromezer forintot gombol le róla a pénzügyőr – mondja Hódos Ernő debreceni szeszfőzdés.
Persze nem lehetetlen a bérben főzetett pálinka elidegenítése, derült ki a debreceni rendezvényen felszólalók szavaiból. Mindössze kereskedelmi forgalomba hozható módon, palackozva kell az italt a főzdéből kiadni. – Én már gondolkodtam rajta, hogy csinálok egy palackozóüzemet – osztja meg a fórum résztvevőivel gondolatait Torma Károly szeszfőzdés. – Bementem a vám- és pénzügyőrség megyei parancsnokságára, és megkérdeztem, mibe kerül ez nekem. Azt mondták: tízmillió forint a kaució, és körülbelül harminc a beruházás. Kérdezem én: hogy lehet ezt megcsinálni úgy, hogy közben a főzde forgalma éves szinten nem haladja meg a húszmillió forintot. Pedig tudom, hogy lenne benne fantázia, hiszen a magyar pálinka védett termék lesz az EU piacain. Csak az a félő, hogy nem mi fogjuk odavinni, hanem a nagy szeszgyárak, amelyeknek „a szekerét” ezek a mostani szabályváltozások is tolják.
Nemrégiben Győri László, a Szeszipari Vállalatok Szövetségének elnöke bejelentette: Magyarország az Európai Unióval megállapodást kötött a kedvezményesen főzhető szesz mennyiségéről, s ebben beleegyezik, hogy az adókedvezmény alá eső pálinkamennyiség a jelenlegi töredékére csökkenjen – fűzi tovább kollégája gondolatát Pintér Péter. Egy pénzügyminisztériumi állásfoglalás szerint a kedvezményes adó kulcsát a jelenlegi 770-ről 835 forintra emelik hektoliterfokonként. Ha ez életbe lép, a mostani 630 főzdéből néhány év múlva nem lesz talpon több kétszáznál – vélték a debreceni vállalkozók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.