A kórháztörvény visszavonását javasolja a kormánynak az MDF, mert nem ért egyet az egészségügy privatizációjával. Ellenkező esetben aláírásgyűjtést kezdeményeznek, illetve demonstrációt szerveznek az orvostársadalom és a betegek érdekével ellentétes rendelkezés ellen – jelentette be Herényi Károly tegnapi debreceni sajtótájékoztatóján. A párt parlamenti frakcióvezetője szerint az orvostársadalom kimaradna az egészségügyi intézmények magánosításából. Herényi szerint ennél is aggályosabb, hogy a nagy gyógyszergyártók és
-forgalmazók is részt vehetnének a privatizációban, és ezzel nyilvánvalóan piacot vásárolnának, ami megszüntetné a versenyt a gyógyszerek között.
A Fidesz tegnapi elnökségi ülésén szintén szó volt a kórháztörvényről. Kósa Lajos alelnök leszögezte: a kormány törvény-javaslata jelenlegi formájában az egészségügyi piac olcsó kiárusítását tenné lehetővé.
Herényi Károly bejelentette azt is: pótköltségvetésre van szükség, az erre vonatkozó javaslatot az MDF a tavaszi ülésszak során be is nyújtja az Országgyűlésnek. E szerint mintegy harmincmilliárd forint átcsoportosításával főként az idegenforgalommal foglalkozó kis- és középvállalkozásokat kellene helyzetbe hozni.
***
Drágulnak a gyógyfürdők? Az MDF szerint várhatólag az inflációnál nagyobb mértékben, mintegy 20 százalékkal emelkedhetnek a gyógyfürdő-szolgáltatások árai. Pettkó András országgyűlési képviselő közölte: az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) – a korábbi ígéretek ellenére – nem emelte meg március 1-jétől a fürdőknek nyújtandó támogatást. Pettkó emlékeztetett rá, hogy az előző kormány által indított Széchenyi-terv jelentős támogatásokat biztosított a fürdők fejlesztésére, a Medgyessy-kabinet viszont a terv megszüntetésével gyakorlatilag minden fejlesztési lehetőségtől megfosztotta a fürdők üzemeltetőit. Bartucz Attila, az OEP szóvivője elmondta: a pénztár május 19-én ártárgyalásokba kezd az ország valamennyi szolgáltatójával. (T. G.)
Az Orbán Balázst támadó Polyák Gábor David Pressman pénzosztója