Európa ellenáll a SARS-nak

Már ma megérkezhet Magyarországra a SARS-vírust kimutató gyorsteszt, miközben az atípusos tüdőgyulladás már több mint négyezer embert fertőzött meg a világon. Kanadában újabb áldozata van a járványnak, Kínában bezárták az iskolákat.

2003. 04. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már ma megérkezhet hazánkba az a SARS-vírust kimutató gyorsteszt, amelyet az Egészségügyi Világszervezet (WHO) történetében eddig ismeretlen nemzetközi összefogással dolgoztak ki – jelentette be tegnap Melles Márta, az Országos Epidemiológiai Központ főigazgatója (EPK). Hozzátette: a teszt alkalmazása bonyolult, összetett laboratóriumi vizsgálatot igényel. A beteg torokváladékából és egyéb testnedveiből még a betegség lefolyása előtt kimutatható a kórokozó, a tesztet azonban csak akkor használják majd, ha komoly a fertőzés gyanúja.
A WHO tapasztalatai szerint Európát kismértékben veszélyezteti a SARS. A fertőzésnek leginkább kitett országok azok, amelyek közvetlen és élénk légi forgalmat bonyolítanak le a közép-kelet-ázsiai térséggel. Bár a vírust Európába is behurcolták, és eddig 29 embert megfertőzött, a betegséget sikerült izolálni. Eddig általában a betegek családtagjai és az őket ápolók fertőződtek meg. A főigazgató hozzáfűzte: valószínűnek tűnik, hogy világszerte jóval többen betegedtek meg eddig, mint amennyiről a hivatalos adatok szólnak, sokan házi módszerekkel kúrálták magukat.
Kanadában újabb beteg vesztette életét a járvány miatt, vele 15-re emelkedett a SARS áldozatainak száma – adta hírül az MTI. Kanadában a fertőzöttek száma már 316.

Pekingben mától két hétig zárva tartanak az iskolák. A város új vezetői azt remélik, hogy ily módon meg tudják fékezni a kór terjedését – adta hírül a Reuters. A rendkívüli vakáció 1,7 millió iskolást érint. A kínai fővárosban 28 életet követelt és 588 fertőzést okozott a járvány. Ausztráliában hat hónap börtönt kaphatnak azok, akikről bebizonyosodik, hogy fertőzöttek, és nem hajlandók kezeltetni magukat – írja a BBC. Hasonló szabályok léptek életbe Szingapúrban is, ahol a börtön bírósági tárgyalás nélkül szabható ki. A betegeket itt kamerákkal is figyelik. A Fülöp-szigeteken egy egész falu, 845 ember került karanténba. Hongkongban a városi kormányzat a SARS miatt összesen 1,4 milliárd eurónak megfelelő értékben bérleti- és közüzemi díjakat, valamint adókat enged el. Franciaországban – ahol eddig öt fertőzöttet regisztráltak – rendeletet tettek közzé, amelynek értelmében kötelezően kórházba utalják azokat, akiknél a SARS tünetei mutatkoznak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.