A megyeházán többtucatnyi újságíró és miskolci polgár tolong. Éppen sajtótájékoztatót tartanak, ahol Szabó György, a Horn-kormány egykori egészségügyi minisztere, a Gyárfás Ildikó vezette Borsod megyei önkormányzat szocialista alelnöke azt fejtegeti, hogy a kórház jó gazdasági mutatói és szakmai eredményei ellenére miért kellene mégis távoznia a megyei közgyűlés jobboldali képviselői között helyet foglaló Csiba Gábornak. Az érdemi érveket felsorakoztatni nem tudó okfejtést meg-megszakítja a felháborodott lakosság bekiabálása, így az esemény csaknem botrányba fullad. Mint kiderül, az önkormányzat és a polgárok nem teljesen egyformán ítélik meg a jelenlévők jogait: az emberek ugyanis kérdeznének, a válaszra hivatottak azonban – sajtótájékoztató lévén – ezt csak újságírók esetében tartják megengedhetőnek. Végül riporteri kérdésként mégis elhangzik az, ami a miskolciakat érdekli: maradhat-e főigazgató Csiba Gábor abban az esetben, ha nem hajlandó lemondani? A válasz több mint érdekes. Szabó György ugyanis kifejti: erőszakkal eltávolítani nem tudják – hogy is tudnák, hiszen ahhoz fegyelmi vétséget kellett volna elkövetnie a főigazgatónak, ilyet pedig nemigen csinált – tehát maradhat. Ám adott körülmények között a munkája nem lesz könnyű. A bizalom ugyanis, ami 2000-ben, a szocialisták kezdeményezésére történt, határozatlan idejű kinevezésekor még megvolt, mára teljesen elveszett.
A meglehetősen felpaprikázott sajtótájékoztatót követően, ahol a tulajdonos azt is sérelmezte, hogy Csiba Gábor mellett a betegek és a kollégák aláírásgyűjtésbe kezdtek, csak nem akar megnyugodni a hangulat. Indulnék Szabó György után, ugyan vezetne be kicsit részletesebben az önkormányzat menesztési szándékainak hátterébe, ám nem tudok kimenni az ajtón: Váraljai Zoltánné és Ludvig István miskolci polgárok ugyanis megállítanak. Az úr azon háborog, hogy szerinte korlátozták a jogait, arról beszél, miért is állnak ki Csiba Gábor mellett.
– Évek óta a Szentpéteri kapui kórházban kezelnek. Nem értem, mi a baja az önkormányzatnak a főigazgatóval, hiszen Szabó György alelnök is elismerte: Csiba doktor vezetése alatt európai ellátásban részesülnek a betegek. Én nem tudom, kit akarnak a helyére tenni, de az biztos, hogy bárki lesz az, nehéz lesz a főigazgató színvonalát felülmúlni.
Itt tartunk a beszélgetésben, amikor egy nevét vállalni nem akaró hölgy már azt is tudni véli, ki a jelölt. – A kazincbarcikai városi kórház igazgató főorvos asszonyát emlegetik – mondja –, aki most kapott kormánykitüntetést.
Úgy hírlik, a főorvosnő egyébként is közel ül a tűzhöz: Gyárfás Ildikónak, a közgyűlés elnökének a barátnője.
A szóbeszéd nyomába eredünk: megkeressük Trencsényi Erzsébetet, aki csak részben erősíti meg információnkat. – Magam is hallottam ezt a rémhírt, és azonnal felhívtam Csiba Gábort, hogy megnyugtassam: nem ambicionálom a székét – mondja a kazincbarcikai főorvos asszony. – Az viszont igaz, hogy jól ismerem Gyárfás Ildikót, aki szintén kazincbarcikai. Ebből azonban szerintem nem következik semmi.
A Trencsényi Erzsébet körül terjengő pletykáról szerettük volna megkérdezni Gyárfás Ildikót és Szabó Györgyöt is, ők azonban nem kívántak nyilatkozni.
Az egymásnak finoman szólva is ellentmondó értesülések birtokában a megyei kórház felé vesszük utunkat. A hatalmas épületegyüttes – az ország harmadik legnagyobb épületkomplexuma – a kazincbarcikai út mellett fekszik. Hatvanezer beteget lát el 2700 dolgozóval, közülük 400 orvos. A kórház költségvetése tíz és fél milliárd forint. Adósság nem terheli, sőt ötszázmillió forint tartaléka is van az intézménynek. Az előző néhány évben csaknem négymilliárd forintot fordítottak fejlesztésre, egyebek mellett a belgyógyászat, a sugárterápia, illetve a radiológia modernizálására. Mindezt úgy, hogy semmiféle privatizációra nem került sor.
A kórházba belépve elsőként Ökrös Ilona aneszteziológiai és intenzív terápiás osztályvezető főorvossal találkozunk. Nem lepődik meg a kérdésen, hiszen, mint mondja, most mindenkit ez foglalkoztat. – A főigazgatónkkal szembeni tulajdonosi bizalomvesztés híre elképesztett bennünket, és az intézmény kiváló szakmai és gazdasági mutatóinak ismeretében a mai napig nem értjük, hogy a privatizáció küszöbén mi szükség lehet a vezetőváltásra. Mindenki elismeri ugyanis, hogy az egészségügy minden nehézsége ellenére meglehetősen jó körülmények között dolgozunk, ami nagy szó. Van gyógyszer, van műszer, van fizetés, és gyakorlatilag minden megvan ahhoz, hogy a hozzánk forduló betegeknek a legjobb kezelést nyújthassuk. A főorvosi kar egy levélben meg is kérte az önkormányzatot: tárja fel azokat az okokat, amelyek Csiba Gábor eltávolítását szükségessé teszik. Bár igen kedveljük és elismerjük őt, nem a személye miatt írtuk a levelet, sokkal inkább azért, mert féltjük az intézmény jó hírnevét és működőképességét.
A vezetőváltás szükségességének hátterét firtató levélből több is született: írt ilyet az orvosi kamara helyi csoportja és a szakszervezet is. – Levelünket nem petíciónak szántuk – mondja Polgárdi József a kamara képviseletében –, de mi sem értjük: mi szükség a vezetőváltásra akkor, amikor a magánosítástól tartva az orvosok és a nővérek egyébként is meglehetősen bizonytalanok. De levélen kívül is érdekelne bennünket: van-e komoly vétke a főigazgatónak, olyan, amiről mi nem tudunk, de a tulajdonos igen. Ha nincs, akkor miért szólítják fel lemondásra? Ha van, miért nem bizonyítják be, és teszik meg a szükséges lépéseket?
– Nem értjük a vezetőváltás hátterét mi sem, ráadásul arról sincs információnk, hogy kinek a vezetésével és milyen formában akarnak privatizálni bennünket, így meglehetősen bizonytalanok vagyunk a jövőnket illetően – kapcsolódik a beszélgetésbe Tar Sarolta, a kórházi szakszervezet vezetője. – Épp ezért mi is megkértük az önkormányzatot, tájékoztasson bennünket a tervezett vezetőváltás hátteréről és arról, mi a szándéka a kórházzal.
Az orvosi kamara és a szakszervezet közös levelére még nem jött válasz, a főorvosi kart viszont március 28-án némiképp beavatta szándékai hátterébe a tulajdonos önkormányzat. Gyárfás Ildikó leveléből kiderül, hogy 1991 és 2000 között Csiba Gábor főigazgató-helyettesként tevékenykedett a Borsod megyei kórházban, és a közgyűlés legteljesebb bizalmát élvezte. Olyannyira, hogy 2000-ben az akkor ellenzékben lévő szocialista frakció kezdeményezte Csiba Gábor főigazgatóvá való kinevezését, és ez egyhangú szavazással meg is történt.
A kinevezést követően azonban súlyos konfliktusok alakultak ki közöttünk – fogalmaz a levél –, aminek az oka az, hogy Csiba, mint a megyei közgyűlés tagja, a tulajdonosnak elfogadhatatlan kezdeményezéseket tett. A levél sérelmezi még, hogy a főigazgató és a képviselő-testület szocialista tagjai között a plenáris üléseken sokszor éles hangnemű vita zajlott, ami sajtónyilvánosságot is kapott. A levél aztán ígéretet tesz még arra, hogy elhatárolja magát a csemegéző privatizációtól, vagyis a jól fizető szolgáltatások magánosításától, s ehelyett, egyeztetve a főorvosi karral, a kórház egészének előnyös megoldásokra törekszik. Hogy ez konkrétan mit jelent, nem derül ki a levélből.
Csiba Gábor a téma kapcsán nem nyilatkozik. Kollégái szerint azért nem, mert nem tartaná etikusnak, hogy a sajtó hasábjain vitatkozzon a tulajdonossal. Birtokunkban van viszont az, amit ezzel kapcsolatban a legutóbbi közgyűlésen elmondott. Eszerint nem érti az ellene felhozott vádakat, mert szerinte pontról pontra azt a vezetői programot valósítja meg, amit 2000-ben főigazgatóvá választásakor a testület megszavazott. Ebben a programban szerepelt a mosoda, a takarítás és az energiaellátás vállalkozásba adása, amit az indokol, hogy ebben a formában ezek a szolgáltatások kimutathatóan olcsóbbak, mint annak előtte. Példaként említette a kórház energiaszámláját, amely hatmillió forinttal alacsonyabb, mint korábban. Elmondta továbbá, hogy a gyógyszerellátás megoldására valóban volt egy javaslata, amelyet aztán egy közgazdasági számítást követően semmilyen testülettel nem ismertetett, mert nem bizonyult rentábilisnak. Aztán elmondta azt is, hogy semmi alapot nem lát a bizalomvesztésre, és azt is értelmetlennek tartja, hogy a tulajdonos és a közte meglévő koncepcionális különbséget használja bárki is ürügyül a menesztéséhez. Közalkalmazottként és vezetőként ugyanis kötelessége, hogy azt a privatizációs koncepciót valósítsa meg, amit neki az önkormányzat meghatároz.
Az ügy legújabb fejleménye, hogy a szocialista többségű önkormányzat mégsem meneszti Csiba Gábort. Gyárfás Ildikó a minap sajtóközleményben tudatta: annak ellenére, hogy koncepcionális különbségek vannak a tulajdonos és a főigazgató között, nem kezdeményezi a közismert orvos felmentését a közgyűlésben.
Bánki Erik: Magyarország meg tudja csinálni! - videó