Nő a föld iránti kereslet Hajdú-Biharban

Az európai uniós csatlakozás közeledte és a Nemzeti Földalap vásárlási hajlandósága megmozdította a hosszú ideje stagnáló földárakat Hajdú-Biharban. A pozitív irányú elmozdulás különösen a Löszháton jellemző, ahol jó minőségű földek vannak – tudtuk meg Karalyos Zsolttól, a Hajdú-Bihar Megyei Termelők Szövetségének titkárától.

2003. 04. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Országos összehasonlításban a földárak a mezőgazdasági túlsúlyú megyében soha nem voltak alacsonyak: a kilencvenes évek végétől a jó termőadottságú területeken aranykoronánként 24-25 ezer forint volt a szokásos vételár. A családi gazdaságok kedvezményes hitelezése aztán újabb lendületet adott az áraknak: 2002 áprilisa után a jó minőségű föld aranykoronánkénti ára harmincezer forint közelében stabilizálódott, amit most tovább emelt a kereslet növekedése.
Az EU-csatlakozásban fantáziát látó, kifejezetten mezőgazdasági céllal földet vásárlók mellett nemrég megjelent egy befektetési célú vásárlóréteg is: ennek oka, hogy a betéti kamatok huzamosabb ideje esnek, és a jobb hozamot kereső megtakarítások a lakóingatlanok után most a termőföld felé áramlanak.
A több irányból ható felhajtóerő jelentős emelkedést produkált a megye földáraiban: míg korábban egy hektár jó minőségű föld ára nem haladta meg a hatszázezer forintot, addig most a Debrecen környéki negyven aranykoronás föld hektárját nem lehet megkapni 1,2 millió forint alatt, ha pedig öntözött is a terület, akkor még tíz százalékot kell rászámolni a vételárra. A küszöbönálló változásokra a gyengébb minőségű termőhelyek földárai is pozitívan reagálnak: itt is nő ugyanis a kereslet annak reményében, hogy az Európai Unió földalapú támogatása kiegyenlíti majd a kedvezőtlenebb adottságokból következő hozamlemaradásokat. Így a közepes vagy gyengébb bihari területek esetében 140-160 ezer forintos hektáronkénti földárral kell számolni, míg korábban ez az ár nem érte el a százezer forintot.
A földárak és a földbérleti díjak emelkedésével párhuzamosan nem tapasztalni viszont a mezőgazdasági termelői árak emelkedését, így attól lehet félni, hogy a gazdálkodás jövedelmezősége a közeljövőben sem fog javulni. A mezőgazdasági vállalkozások földlekötésből származó költségeinek növekedését viszont mindenképpen ellensúlyozni kell, s erre az adott körülmények között csak a gazdálkodás koncentrálása, illetve a hatékonyság növelése adhat lehetőséget – mutatott rá az agrárszakember.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.