Az ügy kapcsán Fekete Zsuzsa, a Debreceni Egyetem jogi képviselője lapunknak elmondta: az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (EDDSZ) elnöke érdek-képviseleti tevékenységet akart folytatni, illetve a radiológiai klinika privatizációjával kapcsolatban sajtótájékoztatót akart tartani a radiológiai klinikán. Ezt az orvostudományi centrum elnöke valóban nem engedélyezte, mert az egyetem vezetése úgy tudja, az EDDSZ-nek nincs tagsága az intézményben. Tagsággal a Dotesz rendelkezik, amely szakszervezet tájékoztatást kapott, és egyetértett a radiológiai klinika privatizációjával, illetve az ezzel kapcsolatos létszámleépítéssel kapcsolatban. Fekete Istvánnétól, a közalkalmazotti tanács elnökétől megtudtuk, hogy az egyetemi centrum vezetése tájékoztatta a tanácsot a radiológiai klinika bérbeadásáról és ennek létszámvonzatáról, amely a koncepciót elfogadta. Több forrásból is megerősített információink szerint a radiológiai klinika több mint 80 dolgozója – akiket az új szolgáltató a privatizációs szerződés értelmében köteles alkalmazni – a Debreceni Egyetemtől összességében mintegy 200 millió forint végkielégítést kap. Az egyetemi tanárok átlagosan 8-10, az alacsonyabb tudományos fokozattal rendelkező, s más jellegű munkakörben foglalkoztatott dolgozók pedig 2 millió forintos átlagos végkielégítést, felmentési díjat vehetnek majd kézhez.
A diagnosztikai szolgáltatásokat április 1-jétől végző Nemzetközi Egészségügyi Központ vezetője, Katona Zoltán úgy tájékoztatta lapunkat, hogy a dolgozók 5 és 20 százalék közötti béremelést kapnak, és április 28-tól kerülnek állományba. A bértárgyalások során az egyetem vezetése azt is elérte, hogy szeptemberben újabb béremelésre kerüljön sor, illetve az 50 százalékos – az utazási kedvezmény kivételével minden közalkalmazotthoz kapcsolódó – juttatás megillesse a dolgozókat.
***
Kádercsere nyíregyházán?
A gyanú szerint nemcsak kádercsere, hanem privatizáció előtti takarítás is történik Nyíregyházán, azért, hogy a szocialistáknak megfelelő beszállítói kör alakuljon ki a kórház körül – nyilatkozta lapunknak Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés fideszes tagja a megyei kórház főigazgatója ellen folyó fegyelmi eljárás kapcsán. Az április 2-án indított vizsgálat egy névtelen levél nyomán indult, amely szerint Séra Gyula főigazgató nem egyeztetett a közgyűléssel és a tulajdonossal az egyes tevékenységek – takarítás, mosoda, radiológia, nőgyógyászati CT – vállalkozásba adása előtt. Az üggyel kapcsolatban a fegyelmi eljárás lezárása előtt sem Séra Gyula, sem a megyei közgyűlés elnöke, Gazda László nem kívánt nyilatkozni.
Gál Kinga: Az EP Patrióták frakciója szavazatával nem támogatja az új, Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot