Megdrágul a Cívis Ház

2003. 05. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint duplájára kívánja emelni a tulajdonában lévő négyszáz üzlethelyiség bérleti díját a Cívis Ház Rt. A debreceni önkormányzat egyszemélyes részvénytársaságának bérbeadásból származó bevételei ezzel a lépéssel hétszázmillióról másfél milliárd forintra emelkednek, amiből a lakásállomány felújítását és a belváros rekonstrukcióját kívánják részben finanszírozni – jelentette be Kováts Ákos, a cég vezérigazgatója tegnap.

Öt évre szerződik a Cívis Ház az új helyiségbérleti koncepció szerint az üzlethelyiségek jelenlegi bérlőivel – ám csak akkor, ha azok vállalják a jelenlegi kétezer helyett az átlagosan nettó négyezer forintos bérleti díj megfizetését. Az új bérleti szerződések tíz évvel meghosszabbíthatók lesznek abban az esetben, ha a bérlő egyéves bérleti díjat előre befizet a Cívis Ház kasszájába. Kováts Ákos szerint mindez a bérlők érdekeit is szolgálja, mert így 5–15 évre védelmet élveznek a piaci bérleti díjakat kínáló versenytársakkal, például a multinacionális cégekkel szemben. Az új konstrukció egyébként bizonyos tekintetben a korábbiaknál liberálisabbnak tekinthető: nem korlátozza ugyanis a bérlemény hasznosítását – az akár albérletbe is kiadható lesz.
A Cívis Ház tulajdonában lévő üzlethelyiségek maximális bérleti díja jelenleg kétezer forint, ami messze alulmúlja a piaci árat. Ám az üzlethelyiségek használói ennek többszörösét fizetik ki főbérlőiknek. A legmagasabb bérleti díj áfával együtt eléri a tízezer forintot, de a 7500–9000 közötti bruttó összeget szinte mindenütt elkérik az üzlethelyiségek négyzetméteréért. A bérelt helyiségek busás haszonnal való továbbadását a tulajdonos eddig nem engedélyezte, az ügylet mégis könnyedén nyélbe üthető volt a közös üzemeltetés intézményével. Ennek keretében ugyanis a valódi használó belépett a bérlő cégébe, ami az együttműködést jogilag támadhatatlanná, a bérlemény hasznosításából származó profitot pedig ellenőrizhetetlenné tette.
Amint azt Kováts Ákos elmondta, a visszás helyzet elleni fellépés eddig sem lett volna jogilag kivitelezhetetlen Debrecenben, mert az 1993-as lakástörvény, ami kimondja, hogy tíz évig nem lehet felmondani a bérlőnek, csak abban az esetben, ha új helyiséget biztosítanak számára, nem vonatkozik a Cívis Házba apportált üzlethelyiségeire. Ám a közvélemény önkormányzati tulajdonként tartotta számon ezeket az üzleteket – nem teljesen alaptalanul, hiszen a Cívis Ház százszázalékos önkormányzati tulajdon –, így nem kívántak addig lépni, amíg a törvényi moratórium le nem jár. 2004. január elsejével azonban a kötöttség megszűnik, s ezzel mód nyílik arra, hogy reálisabb bérleti díjakat állapítsanak meg, illetve felmondjanak annak a bérlőnek, aki nem kívánja elfogadni az új feltételeket. A bérleti díjak egyébként felfelé és lefelé is meglehetősen rugalmasak lesznek: patika, élelmiszerbolt esetében például ötven százalékkal alacsonyabb, pénzügyi szolgáltatást végző cégnél pedig száz százalékkal magasabb díj is megállapítható lesz a közeljövőben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.