Az erőszak elérte a politikát

Agyba-főbe verték tegnap hajnalban a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) elnökét, Szász Károlyt a főváros II. kerületében. A férfit három, botokkal felfegyverkezett fiatalember támadta meg a Külkereskedelmi Sportcentrum közelében. Szász Károly politikai bűncselekménynek nevezte a történteket, és úgy vélte: létezik egy cselekvési terv az ő eltávolítására.

2003. 06. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szász Károly tegnap hajnalban szokásához híven uszodába indult. Negyed hatkor ért kocsijával a Külkereskedelmi Sportcentrum közelében lévő Dénes utcába, ahol egy kerékpáros – balesetet színlelve – elesett. A PSZÁF vezetője kiszállt autójából, hogy segítsen a bajba jutott fiatalemberen, de ekkor két férfi ugrott elő a bokrok közül, és botokkal ütlegelni kezdték, majd elmenekültek a helyszínről. Az uszoda alkalmazottai értesítették a mentőket, akik a Szent János Kórház ortopédiai sebészetére szállították a súlyosan sérült férfit, és kora délután megműtötték.
Deák Tamás adjunktus az operáció előtt lapunknak elmondta: a sérültnek eltört a csuklója, megsérült jobb kezének egyik kisujjperce, felkarját számos zúzódás borítja, továbbá nyílt fejbőrsérülései is vannak. Kiemelte: a koponyacsontja szerencsére nem tört be, és maradandó sérülései sincsenek, de felgyógyulása több hónapig is eltarthat. A keze akkor törhetett el, amikor ösztönösen próbálta védeni magát a botütések elől.
*
Szász Károly az operáció után politikai bűncselekménynek nevezte a támadást. Kiemelte: korábban kapott egy húszoldalas jelentést a róla szóló titkos adatgyűjtésről, amely hemzseg a hazugságoktól. Nem tudja, ki rendelhette meg, de azt biztosan tudja: cselekvési tervet dolgoztak ki az eltávolítására. Úgy vélte, a felügyelet szakmailag tisztességesen dolgozik, az utóbbi időben azonban többször alaptalanul rágalmazták őket. Ő nem, de munkatársai korábban kaptak már fenyegető telefonokat – jegyezte meg. Támadói nem utaltak a verés indítékára – jegyezte meg –, de folyamatosan szidalmazták, és azt üvöltötték: „megérdemled.” A támadás esetleges politikai hátteréről annyit mondott: sok mindent sejt, de nem szeretne erről nyilatkozni. Hozzátette: ezen a héten már be akar menni munkahelyére. A rendőrség tegnap rendkívüli sajtótájékoztatót tartott az esetről. Jakab Géza dandártábornok, a BRFK bűnügyi helyettes vezetője elmondta: a bűncselekmény helyszínén megtalálták az elkövetők kerékpárját, valamint a Szász Károly autójából kilopott mobiltelefont is, ráadásul a támadásnak volt szemtanúja. A dandártábornok kérdésünkre kijelentette: kihallgatják a PSZÁF elnökének munkatársait is, hogy kiderüljön, melyiküket fenyegették meg korábban. Hozzátette: a BRFK életvédelmi osztálya súlyos testi sértés bűncselekménye miatt indított nyomozást.
Medgyessy Péter miniszterelnök tegnap utasította Lamperth Mónika belügyminisztert és a Nemzetbiztonsági Hivatal vezetőjét, hogy a legszigorúbban és a leggyorsabban vizsgálják ki a hazánk történetében példátlan bűncselekményt. A kormányfő a kórházban tett látogatásakor kifejtette: felháborító, hogy egy államilag független intézmény vezetőjét ilyen brutális módon meg lehet támadni. Hozzátette: a felügyelet végezhetett olyan vizsgálatot, amely nem tetszett bizonyos köröknek, de ebből egyelőre nem kívánt következtetéseket levonni.
Mádl Ferenc köztársasági elnök megdöbbenéssel értesült a brutális támadásról, és mielőbbi gyógyulást kívánt Szász Károlynak. Schillinger Erzsébet, az államfő sajtófőnöke a távirati irodának elmondta: különösen komoly aggodalomra ad okot, hogy az államszervezet egyik rendkívül fontos intézményéről van szó, amelynek zavartalan, demokratikus működéséhez általános érdek fűződik.
Lamperth Mónika belügyminiszter is megdöbbenését és sajnálatát fejezte ki Szász Károly bántalmazása miatt. Elmondta: a rendőrségtől azt kérte, hogy nagy erőkkel, körültekintően nyomozzanak az ügyben, hogy mielőbb kézre kerítsék az elkövetőket. A belügyminiszter sem megerősíteni, sem pedig cáfolni nem tudta, hogy a PSZÁF elnökének megverése kapcsolatba hozható-e beosztásával.
Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár kérdésünkre közölte: az ügyet kiemelten kezelik és a titkosszolgálatok már meg is kezdték az adatgyűjtést.
Tegnap délelőtt rendkívüli vezetői értekezletet tartottak a felügyeletnél: a válságstáb jellegű megbeszélésen részt vett László Csaba pénzügyminiszter is. A PSZÁF tegnapi közleménye szerint egy konkrét felügyeleti vizsgálat állhat az ügy hátterében.
***
Hatalomváltás a Pannonplastnál.
Pannonplast az MTI-n keresztül cáfolta azt a róla elterjedt híresztelést, hogy köze lehet a tetlegességhez, egyben elhatárolódott a történtektől. Illetékesei közölték: a társaságnál nincs PSZÁF-vizsgálat. Két évig tartó kísérletek után, az idei évi rendes közgyűlésen, április végén megtörtént a hatalomváltás a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett Pannonplast (PP) Rt.-nél. A társasági eseményeket figyelemmel kísérő befektetők számára azonban jókora meglepetést hozott az áprilisi fordulat, hiszen az irányítást az a Britton Capital Consulting (BCC) szerezte meg, amelynek feltűnését követően, márciusban a PP menedzsmentje ellenséges felvásárlási kísérletnek minősítette az összesen 12,48 százalékos PP-részvénycsomagot gyűjtő Britton akcióját. Az április 30-i évi rendes közgyűlésen Fehér Erzsébet addigi elnök-vezérigazgató lemondott a vezérigazgatói megbízatásáról. Erre a posztra a közgyűlésen megválasztott új igazgatóság Illési Jánost nevezte ki. Az igazgatóságba a Britton jelöltjei kerültek. A Brittont jóval megelőzve, már a tavalyi rendes közgyűlés előtt megjelent a Pannonplast háza táján a Karsai Holding (KH). A szintén műanyagiparban érdekelt – és egyes területeken a PP konkurensének tekinthető – KH hosszú ideje kereste az együttműködés lehetőségeit a PP menedzsmentjével, de mindvégig elutasításban volt része. A KH az idei közgyűlés előtt 12,78 százalékos részesedést vásárolt fel a BÉT-en. Feltűnhet a tőzsdei ügyekben kevésbé járatos olvasóknak is, hogy mindkét irányításra törő cég hasonló mértékű befolyást szerzett. A 12 százalékot alig meghaladó pakettek méretét a PP alapszabálya teszi indokolttá. Eszerint egy tulajdonos maximum 12,5 százalékos szavazati arányt szerezhet. Ezt a limitet éppen az ellenséges felvásárlások kivédése érdekében határozta meg a társaság. Idén a BÉT-en látványos mozgásokat eredményezett a Pannonplastért folytatott versenyfutás. A januárban még csak 990 forintot érő részvény árfolyama három hónap alatt jószerével megduplázódott. A közgyűlés előtti finisben 1800 forint körüli árakon kereskedtek a brókerek a műanyagipari papírokkal. A közgyűlés után 1600 forintos szinten nyugodott meg a részvény árfolyama. (MN)
***
Támadások sora a független állami vezető ellen

Szász Károly leváltása már a parlamenti választásokat követően felmerült a Medgyessy-kormány részéről.

2002. június: László Csaba pénzügyminiszter, alig néhány nappal kinevezése után közölte a PSZÁF elnökével, hogy üdvözölné távozását. Szász erre reagálva közölte: megbízatása 2006-ig tart, addig nincs szándékában távozni és ezután is pályázik a tisztségre.
*
2002. július: László Csaba levélben szólította fel a PSZÁF elnökét, hogy az APEH-nél és más kormányzati szerveknél a kormányváltás után elrendelt adatmásoláshoz hasonlóan rögzítse a PSZÁF adatállományát. Az adatmentést Szász nem tagadta meg, de választ kért a minisztertől arra, hogy milyen jogszabályra hivatkozva kéri az üzleti titkokat is tartalmazó adatokat.
*
2002. augusztus: László Csaba úgy nyilatkozott, hogy megrendült a bizalom Szász Károllyal szemben. Indoklása szerint több pénzintézettől érkezett olyan jelzés, hogy a felügyelet nem egyenlő mércével mér, illetve rója ki a bírságokat. A bejelentések a megbírságolt bankoktól érkeztek, amelyekről a minisztérium szóvivője elmondta: „nem vehetik készpénznek”, mert csak az érintettek tettek panaszt.
*
2002. szeptember: László Csaba újabb levelében a felügyelet iktatási rendszerében található adatok rögzítését kérte Szásztól, amelyet az elnök szintén nem teljesített, mivel ezek is üzleti titkokat tartalmaztak.
*
2003. május: Nemrégiben ismeretlen illetékesek kiszivárogtatták a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal
(KEHI) titkosított jelentésének egyes részleteit, amelyben kritika érte a felügyelet vezetőjének közbeszerzési gyakorlatát, módosított szervezeti és működési szabályzatát és üzemeltetési feladatainak ellátását is. A KEHI tagadta, hogy feljelentést tett a felügyelet vezetője ellen, de kiderült, hogy Keller László közpénzügyi államtitkár eljárást kezdeményezett a kormányhivatali dokumentumban foglaltakra alapozva.
***
A pártok elítélik a történteket

Elítélte és példátlannak nevezte László Csaba pénzügyminiszter parlamenti, napirend előtti felszólalásában a Szász Károly, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) elnöke ellen hétfő reggel elkövetett támadást. Hangsúlyozta: a kormánynak és az érintett szervezeteknek az egyik legfontosabb feladata az elkövetkező időszakban az lesz, hogy megtalálják a felelősöket és a törvény szigorával járjanak el ellenük. A pénzügyminiszter szavaira reagálva valamennyi parlamenti frakció elítélte a támadást. Varga Mihály (Fidesz) ugyanakkor megjegyezte azt is: „Nem tehetünk úgy, mintha az elmúlt egy esztendőben a kormány ne tett volna meg mindent azért – néha túllépve a demokratikus jogállam keretein is –, hogy a PSZÁF elnökét elmozdítsa ebből a pozícióból.” Kijelentette, hogy az eddigi információk alapján a támadók nem kirabolni, hanem megfélemlíteni, megalázni akarták a PSZÁF-elnököt.
„Az, ami Szász Károllyal történt, felháborító, ha valaki még ebből is politikai tőkét akar magának kovácsolni, az pedig undorító” – reagált Varga hozzászólására Kuncze Gábor, az SZDSZ frakcióvezetője.
Font Sándor (MDF) frakciója nevében jobbulást kívánt a PSZÁF-elnöknek. Leszögezte, hogy az MDF is jobbnak tartaná, ha nem csinálnának az esetből politikai kérdést. Kifogásolta ugyanakkor, hogy László Csaba nem beszélt eredeti felszólalási témájáról, a forint leértékeléséről. Mint mondta, „nem kellene elfedni a valós problémákat egy hirtelen tragikus eseménnyel”.
Göndör István (MSZP) szerint el kell gondolkodni azon, hogy – miközben valamennyien egyetértenek abban: a hatóságok kövessenek el mindent a tettesek felkutatására, és a bíróság példamutatóan büntesse meg őket – politikai közszereplők mennyiben járulnak hozzá az utcai feszültség növeléséhez, amikor utcára viszik a politizálást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.