Illés Zoltán országjárásra készül

A Fidesz frakcióhétvégéjén Illés Zoltán távozni kényszerült a parlament környezetvédelmi bizottságának alelnöki posztjáról. A sajtóhírek az ismert környezetpolitikus hátraléptetésének okai mögött egyaránt felsorolták a közte és Turi-Kovács Béla volt miniszter, a szakbizottság elnöke között feszülő ellentétet, de azt is, hogy a párt kevésbé támadó hangot keres a zöldügy megjelenítéséhez. Illés lapunknak az ellene munkáló erőkről és terveiről beszélt.

2003. 06. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Öt évvel ezelőtt tízezrek meneteltek az utcán, tiltakozva a dunakanyari gát megépítése ellen. Ezeket az embereket csak a Fidesz tudta megszólítani. Mi több, ön talált hangot leginkább a tiltakozókkal, akiknek a támogatása talán a szoros választási versenyben is döntő volt. Milyen oka van annak, hogy a frakciójának vezetői már nem számítanak az ön bizottsági munkájára?
– Üzenete van, mégpedig az, hogy a pártból kiszorulhat a környezet- és természetvédelem ügye, legalábbis az a része, amelyik valamely gazdasági érdeket sérthet. Pedig több százezer embernek a személyem jelentette azt a szimbólumot, hogy a Fideszben van környezetvédelem. Mint ahogy Pokorni Zoltán testesíti meg az oktatás ügyét, vagy Németh Zsolt a határon túli magyarok képviseletét. Kellemetlen egybeesés, hogy éppen akkor hívnak vissza, amikor egy ország tudja azt: a paksi atomerőmű üzemzavaránál az élet is engem igazolt. Elsőként ugyanis én emeltem szót – Koltai Tamás párttársammal – az elhallgatás és a veszély miatt.
Én azonban rang nélkül is képviselem a zöldügyet, s hallottam olyan hangokat is, hogy „az Illésnek nem kell pozíció, anélkül is húzza az igát”. Amellett, hogy nem örülök Áder János frakcióvezető döntésének, a munkámat továbbra is folytatom. Áder ráadásul azt is kijelentette, hogy továbbra is számít rám, sőt még több feladatot vállalhatnék fel országszerte. Jelezte azt is, hogy elnöke lehetek a szakbizottság megalakítandó integrációs albizottságának, ha a kormányoldal is úgy akarja.
– Nemrég azt mondta a Magyar Nemzetnek, reméli, hogy önt nevezik majd ki a Fidesz alakuló környezetvédelmi tagozatának élére. Egyre biztosabb azonban, hogy a szaktárca volt államtitkárára, Medgyesy Balázsra bízzák a testületet.
– Megtiszteltetésnek vettem volna, ha az én nevem kerül szóba a zöld tagozat vezetésére, de közben az a koncepció érvényesült, hogy a tagozatok élén kevésbé ismert szereplők kaptak lehetőséget. A testület egyébként még nem alakult meg, s továbbra is szívesen részt vennék a munkájában, egyszerű tagként is. A Fidesz alapszabálya szerint a tagozatnak amúgy is magának kell megválasztania a vezetőit. Ez a meccs tehát még nem futott le. A napokban fideszesek vagy akár egyszerű polgárok többen is feltették a kérdést, miért váltottak le, s miért nem szervezhetem a környezetvédelmi tagozatot. A válaszok között a személyes féltékenység és az irigység is felmerülhet, de Pokorni Zoltán egy tévériportban például azzal vádolt, hogy nem vagyok csapatjátékos. Erre azt tudom mondani, hogy úgy nem lehet csapatjátékot játszani, ha a csapat kimegy a pályára, engem pedig bezárnak az öltözőbe, és eldobják a kulcsot. Kövér László kivételével az elmúlt években nem volt módom egyeztetni a párt vezetőivel, dacára annak, hogy sokáig magam is az elnökség tagja voltam. És itt nem Illés Zoltánról van szó, hanem arról, hogy felvállalja-e a Fidesz a környezetvédelmet. Én lojális vagyok a pártomhoz, de tudni kell, hogy már akkor is környezetvédelemmel foglalkoztam – a rendszerváltozás óta –, amikor nem voltam parlamenti képviselő, és akkor is azzal fogok foglalkozni, ha netán már nem leszek az. Ezt az ügyet úgy szolgálom, ahogyan Varga Laci bátyám tanította. Ő azt mondta ugyanis, hogy aki nem képes kompromisszumokat kötni, az ne menjen politikusnak. Aki azonban elvtelen kompromisszumokat köt, az távozzon. Amikor valaki azt mondja nekem, hogy nem foglalkozhatom a fővárosi agglomeráció zöldügyeivel vagy egyes veszélyes hulladékokkal kapcsolatos ügyletekkel, az nem kompromisszum. Tehát ne diktátumok legyenek, hanem valódi csapatmunka. Az utóbbiban mindig is partner leszek.
– Orbán Viktor ugyanakkor hozzáfogott egy „polgári hátország” felépítéséhez, a konzervatív gondolkodású emberek összefogásához. Ebben a munkában teremhet-e babér önnek?
– Amikor Áder János a döntésének közlésével egy időben még több munkára buzdított, felmerült, hogy milyen irányban indulhatnék el. Az uniós integráció zöldkérdései mellett abban maradtunk, hogy országosan, a zöldmozgalomban és a polgári körökkel szervezhetem a környezetvédelem ügyét. Hamarosan eldől, hogy a konzervatív oldalon olyan világot építünk-e, mint Bajorországban, ahol a zöldügy szorosan kapcsolódik a foglalkoztatáspolitikához, az egészségügyhöz, a szociál- és a gazdaságpolitikához vagy olyan világot konzerválunk, amelyben a különféle üzleti csoportok szűken szabott érdekei tönkreteszik a magyarságot és mindnyájunk jövőjét. Én természetesen az előbbiért fogok küzdeni, mint ahogy máris állandó kapcsolatot ápolok a bajor tartomány környezetvédelmi miniszterével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.