Idén május végéig háromszázzal kevesebb zseblopást regisztráltak a fővárosban, mint tavaly ugyanebben az időszakban. A javulás már évek óta tart: míg 1998-ban még 7806 ilyen bűncselekményre derült fény, addig tavaly már csak 4317 esetről volt tudomása a rendőrségnek. Természetesen a statisztikák nem teljesen fedik a valóságot, hiszen sok károsult nem bízik a tettesek kézre kerítésében, ezért nem is tesz feljelentést. A zsebesek többnyire a nagykörúti villamosokon, a 7-es buszon, a várbuszon, a pályaudvarokon és az aluljárókban bukkannak föl. Minden negyedik tolvaj nő.
Palotás István, a BRFK zseblopási alosztályának vezetője lapunknak elmondta: azért csökken a zseblopások száma, mert az elfogott tolvajokat hónapokig bent tartják a fogdában, a visszaesőket akár másfél évig is. (Korábban napokon belül kikerülhettek.) A kiengedett zsebesek egyébként a tapasztalatok szerint rögtön újrakezdik a munkát – jegyezte meg. Hozzátette: a statisztikák javulásának másik oka, hogy a hazai tolvajok nagy részét kitevő románok a vízummentesség bevezetése óta – a nagyobb zsákmány reményében – nyugati országokba tették át székhelyüket. Míg korábban a zsebesek harminc, manapság csupán tíz százaléka román nemzetiségű.
Az idegenforgalmi szezonban főleg a külföldi turisták vannak veszélyben. Gyakran álrendőrök szólítják meg őket, ellenőrzésre hivatkozva elkérik a valutájukat, majd ügyesen ellopnak belőle kisebb-nagyobb összeget. Hasonló technikával dolgoznak a pénzváltós tolvajok is.
A napokban egy négytagú, fiatalkorúakból álló társaságot füleltek le, akik aluljárókban lopták el a figyelmetlen járókelők készpénzét és mobiltelefonját. Különleges módszert alkalmaz egy főleg nőkből álló banda a VII. kerületben: prostituáltaknak álcázzák magukat, ittas férfiakat szólítanak le, tapogatni kezdik őket, és eközben elemelik pénztárcájukat. Palotás István kiemelte: az álprostituáltakat várhatóan napokon belül elfogják.
Debrecenben a zseblopási alosztály 2001-es megalakulása óta jelentősen csökkent a tolvajlások száma. Míg 2001-ben majdnem ötszáz ilyen bűncselekmény történt, tavaly már csak 173, idén májusig pedig 25. Miskolcon is javul a helyzet: a 2001-es 548-ról tavaly 326-ra esett vissza a számuk, idén pedig 140 esetről tud a rendőrség. A borsodi megyeszékhelyen alig akadnak román vagy ukrán zsebesek. Pécsett az elmúlt esztendőkben két-háromszáz feljelentést tettek a károsultak, idén ez a szám előreláthatólag tovább csökken. Míg két éve az elkövetőknek csak négy százalékát fogták el, ez az arány mostanra tíz százalék fölé emelkedett.
Orbán Viktor: A bérmegállapodással a minimálbér feletti bérek is nőnek