A kisbefektetők réme

Harminc százalék fölötti részesedésével legnagyobb tulajdonosként az MSZP közeli Arago Rt. szerezte meg az irányítást az eredetileg kárpótoltaknak szánt Forrás Rt.-ben. Az ÁPV Rt. egyéves védettséget biztosított a kisbefektetőknek a Forrás alapszabályában az Arago módszerei között szokásosnak mondható kiszorítás ellen. Egy évig csak a tulajdonosok kilencvenszázalékos egyetértésével változtatható meg az alapszabály, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy nem változtatható meg. A védettséget jelentő időszak elteltével jöhetnek a korábbi aragós tranzakciókból – Pick, Zalakerámia, Hunguest, City Rt. – már ismert módszerek.

Munkatársainktól
2003. 07. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jól nyomon követhetők az Arago Holding módszerei a Pick Rt. felvásárlásának történetében. A 2000-ben megkezdett akció során a holding összeütközésbe került a piac szinte valamennyi szóba jöhető szereplőjével: a Pick aranyrészvényét birtokló ÁPV Rt.-vel, a tőkepiac tisztasága felett őrködő Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletével és a kisrészvényesekkel. Az eseménysort felügyeleti felszólítások és bírságok, bírósági elmarasztaló határozatok tarkítják.
Az Arago már 2000 áprilisában bejuttatta a Pick igazgatóságába Csikós Csabát, aki több Arago-érdekeltségben képviselte-képviseli a holdingot, noha hivatalosan csak júliusban jelentette be az új tulajdonos a Pickben való részesedés megszerzését. A magyar tőkepiac ismerői már ekkor tudták, hogy ettől kezdve a Pick-részvény csak a fokozott kockázatviselésre képes spekulánsoknak ajánlható mint befektetés. A patinás szegedi társaság megszerzésére írott forgatókönyv szerint az addig stabil nyereséget termelő társaság egyre romló eredményekről adott számot a negyedévente esedékes tőzsdei gyorsjelentéseiben. Tavaly májusban már az első negyedév veszteséges lezárásáról értesülhettek a részvényesek. A semmivé váló profit egyedül az Aragót nem kedvetlenítette el: részesedését előbb 75 százalék fölé, majd közel 95 százalékra növelte.
*
Azokat a kisrészvényeseket, akiktől az egyre romló (vagy inkább lerontott) gazdálkodási eredmények láttán sem tudta az Arago megvenni a részvényeiket, más módszerrel fosztotta meg papírjaiktól. Részvénycserével kilencvenháromezer darab részvényt szerzett meg a holding a kisrészvényeseknek attól a csoportjától, amely a privatizáció során kárpótlási jegyért vett Pick-részvényt, de nap mint nap nem figyelte a tőzsdei bejelentéseket. A be nem cserélt részvényekért darabonként 4605 forintot fizet az Arago. Az ár különösen annak fényében viszszatetsző, ha figyelembe vesszük, hogy a már szinte kizárólag az Arago kezébe került Pick az idén rekordnagyságú, részvényenkénti 4840 forintos osztalékot fizetett.
Négy évvel ezelőtt, 1999-ben jelent meg a Zalakerámia Rt. életében az Arago Rt., akkor a kerámiagyártó cég jelentős adóssággal küzdött és menedzsmentje sem abba az irányba terelte a társaságot, ami a kátyúból ki tudta volna húzni. Az Arago egy közgyűlési alkalomra jelentős mennyiségű Zalakerámia-részvényt vásárolt, és az a pletyka járta, hogy a közgyűlés időpontjában a megvásárolt részvényeket már el is adta, ezzel felkészült arra a piaci reakcióra, amely a kerámiagyártó tőzsdei részvényeinek zuhanását okozta. Többszöri zártkörű tőkeemeléssel az Arago beékelte magát a Zalakerámiába, leváltotta a menedzsmentet, kitisztította a céget. A hatalomváltás időpontjában sem csengett túl jól a befektetői körökben az Arago neve, tudni lehetett, hogy ott, ahol az Arago megjelenik, sokan nem rúgnak labdába. Ez esetben azonban egy erősebb társaság felfedezte azt a rést, amit a Zalakerámia részvényei között hagytak. Az említett cég az Általános Értékforgalmi Bank Rt. (ÁÉB) volt, amelyről köztudott, hogy nagyrészt oroszországi tulajdonosai vannak, és részt vett a BorsodChem adásvételében is.
Nem tudta bizonyítani a rendőrség, hogy a Hunguest Vagyonkezelő Rt. három volt vezetője, K. Imre, K. Csaba és J. Miklós elkövette volna a különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelést, így bizonyítottság hiányában tavaly szeptember 9-én megszüntette a 2002 eleje óta folyó nyomozást. A rendőrök azt gyanították, hogy a két volt vezérigazgató és az egykori gazdasági igazgató a részvénytársaság tulajdonában lévő Magyar Nemzeti Üdültetési Alapítvány mintegy 1,1 milliárd forintos vagyonvesztéséért volt felelős. Egy neve elhallgatását kérő rendőrnyomozó lapunknak akkor úgy nyilatkozott: attól, hogy a gyanúsítottak cselekményei nem illeszthetők be egyik büntetőjogi kategóriába sem, a részvénytársaság polgári peres úton eljárhat velük szemben.
Korábban, 1996 decemberében az alapítvány négymilliárd forintra becsült, de pontosan soha fel nem mért vagyonát a három vezető átláthatatlan pénzügyi tranzakciókban átjátszotta a Leisztinger-féle Arago Holdingnak.
Szintén megszüntették a mintegy 90 károsult által tett feljelentés alapján 1997-ben indult nyomozást a City Kárpótlási Jegy Hasznosító ügyében is (itt is felfedezhetők voltak átfedések az Arago csoporttal). A tavaly november végén, először bűncselekmény – később az ügyészségre érkező panaszok elbírálása után bizonyítottság hiányában lezárult vizsgálat nagyobb vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és csalás – miatt indult, mert a kisbefektetők szerint mintegy egymilliárd forintos kárt okozott nekik a társaság. A feljelentés szerint 1995-ben számos károsult a kárpótlási jegyét az rt. által kibocsátott részvényekre cserélte. A társaság a jegyeket 174,2 százalékos árfolyamon számította be, s azt ígérte, hogy a következő évben bevezetik a City Rt. részvényeit a tőzsdére, majd a gazdálkodási év végén az elért eredményből osztalékot kapnak. Azonban a cég a kárpótlási jegyek egy részét alacsony árfolyamon értékesítette, valamint részt vett több sikertelen privatizációs tranzakcióban. Emiatt tőkéjének 80 százalékát elvesztette, így osztalékot nem fizettek, s a tőzsdei bevezetést sem tudták teljesíteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.