A színdarab folytatódik

Bizonyíték továbbra sincs, de a kirakatnyomozás a héten is folytatódott a Millenáris Kht. többször meghurcolt, egykori vezetője, Berkecz Mária ellen, akit a piaci árnál jóval olcsóbban beszerzett karórák „osztogatása” miatt hűtlen kezeléssel gyanúsítanak. Kérdéses, hogy a rendőrség továbbadja-e vádemelési javaslattal az ügyet a Fővárosi Főügyészségnek, vagy lezárja azt. Bárhogy döntenek, a politikai vihar garantált.

2003. 07. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra sincs érdemi bizonyítéka a rendőrségnek a Millenáris Kht. hűtlen kezeléssel gyanúsított egykori vezetője, Berkecz Mária ellen – tudta meg lapunk. Az ORFK sajtóosztályán nem tudták megmondani, melyek azok a tények, amelyek alátámasztják a gyanúsítását, illetve indokolnák az egy éve folyó kirakatnyomozást. Csupán annyit közöltek lapunkkal: a múlt héten megkezdődött az iratismertetés, így rövidesen befejeződhet a nyomozás. Egyelőre kétséges, hogy a rendőrség tesz-e vádemelési javaslatot a Fővárosi Főügyészségnek, de az már most borítékolható, hogy akármilyen döntést hoz, azzal politikai vihart kavar. Ha megszünteti a vizsgálatot, magára zúdítja az Álmok álmodói – Világraszóló magyarok című kiállítás hatalmas sikere miatt bosszúért lihegők haragját. Ha vádemelési javaslatot tesz, akkor pedig egy olyan ingatag lábakon álló nyomozati anyagot ad az ügyészek kezébe, amelyből szinte lehetetlen komoly(nak látszó) vádiratot gyúrni.
Emlékezetes, a Millenáris Kht. volt vezetője ellen azért indult eljárás hűtlen kezelés gyanújával, mert az Álmok álmodói első ötszázezer látogatója ajándék órákat kapott. Ugyanakkor az igazságügyi szakértő az eljárás során megállapította, hogy a karórákat jóval a piaci ár alatt szerezte be a közhasznú társaság. Berkecz Mária ügyvédje, Barabás Gábor a Magyar Nemzetnek elmondta: valójában nem rendőrségi, hanem politikai ügyről van szó, amelyben nem létező bizonyítékok alapján immár több mint egy éve nyomoznak. Emlékeztetett: a teljes körű APEH-vizsgálat sem talált visszaélésekre utaló nyomokat a Millenárisnál. Úgy vélte: ha valamilyen véletlen folytán bíróság elé kerülne az ügy, ott egészen biztosan kipukkad ez a politikai gázokkal fölfújt lufi. Berkecz Mária lapunknak kijelentette: az államnak egyik fontos feladata a kultúra népszerűsítése, amit a Millenáris messzemenőkig teljesített, hiszen kevés kiállítás vonzott eddig hazánkban hétszázezer embert. A közönséget nemcsak multireklámokkal lehet becsalogatni a rendezvényekre, hanem olyan kedvcsináló ajándékokkal is, mint az említett karórák. Ráadásul ezek ötvenszázalékos kedvezményt jelentettek a következő látogatásra – tette hozzá.
Többek között az ő rendőrségi meghurcolásának is szerepe volt abban a magyar kormányt elítélő határozatban, amelyet a Kereszténydemokrata Internacionálé fogadott el nemrégiben Lisszabonban. Az idehaza nagy vihart kiváltó esetről Berkecz Mária csupán annyit mondott: szomorú, hogy kálváriája nem egyedi eset, és hogy sokak ellen indítottak hasonló koncepciós eljárásokat, hajtóvadászatot.
Mint arról korábban beszámoltunk, a Millenáris volt vezetőjével – őrizetbe vétele után – megalázó módon bánt a rendőrség, átvizsgálták testnyílásait, éjszaka többször fölkapcsolták cellájában a villanyt. (Lamperth Mónika belügyminiszter később azt állította, hogy minden őrizetbe vételkor „foganatosítandó” a testi motozás.) A kétgyermekes családanya útlevelét bevonták, számláit zárolták. Férjével együtt továbbra sem tud elhelyezkedni, pedig mindketten magyar és amerikai diplomával is rendelkeznek. Berkecz Jánost legutóbb azzal az indokkal küldték el, hogy „amíg botrány van a felesége körül, ne is álmodjon munkáról”. Vidéki rokonai felől többször érdeklődtek magukat rendőrnek kiadó ismeretlenek a szomszédoknál. Olyan kérdéseket tettek föl például, hogy járnak-e a Berkecz család háza körül éjszakánként bűnöző kinézetű alakok vagy hogy fölbukkannak-e nagy nyugati autókban maffiózók. Berkecz Mária bejelentése után az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatósága elhatárolódott az esettől, és azt állította, munkatársai nem végeztek adatgyűjtést vidéki rokonainál.
Legutóbb május végén érte atrocitás a családanyát, amikor egy téves mentőriasztással verték föl álmából vasárnap éjszaka. Mint kiderült, a rohamkocsi nem tévedésből jelent meg Berkecz apósának szentesi lakásánál, hanem a telefonáló pontosan ezt a címet adta meg. A mentők megpróbálták visszahívni a telefonbetyárt, de – amint az sejthető volt – a számon nem volt előfizető. Érdekes, hogy a „tréfa” kieszelője pontosan tudta, hogy Berkecz Mária Szentesen tartózkodik, hisz az ő nevére rendelte meg a rohamkocsit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.