Befogják a hattyúkat

Bár hazánkban lekerült a védett madarak listájáról a balatoni strandok és hajókikötők díszletmadarának nevezett bütykös hattyú, az unió állatvédelmi jogszabályai szerint az állat a kontinens jelentős fajának minősül, ezért óvatosan kell bánni vele. Becslések szerint a Balatonban félezerre tehető a madarak száma, ezek közül 60-70 most a keszthelyi strandolókat zavarja.

2003. 07. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Futó Elemér, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park kis-balatoni kerületvezetője azt ajánlja, hogy ha egy-egy strandon vagy hajókikötőben az elviselhetőnél több a hattyú, akkor a feleslegesnek vélt madarakat kergessék el. Hasonlóképpen vélekedik a hattyúinvázió megszüntetéséről kollégája, Megyer Csaba zoológiai felügyelő is. Utóbbi szakember lapunknak elmondta: a keszthelyi önkormányzat kérésére a Balaton-felvidéki Nemzeti Park adott engedélyt az ottani városi strandon összegyűlt, nagy testű madarak befogására és áttelepítésére, és azt javasolták a „hattyúritkítást” kezdeményezőknek és a befogást végző fenékpusztai madártábor résztvevőinek, hogy ajánlják fel a feleslegessé vált madarakat a városi dísztavak vagy vendéglők udvarán lévő tavak tulajdonosainak.

– A legkíméletesebb módszer a hattyú elkergetése – állítják a természetvédők. Ezt teszik például a balatonlellei vitorláskikötőben is, ahol a kikötőmester időnként egy motoros kishajóval zavarja el az árbocosok mozgását akadályozó és ürülékükkel a vizet szennyező hattyúkat. Egyébként a keszthelyi strand üzemeltetőit is az boszszantja, hogy kánikulai napokban iszonyatosan bűzlik a hattyúürülékes víz, és szennyezi a fürdőhelyet a levedlett toll is. Ez utóbbit egyébként az ÁNTSZ-esek is megerősítették.
Durva módja a hattyúk befogásának az úgynevezett dobóhálós eljárás, kevésbé a nyulak befogásánál használt hálóba való bekergetés. A természetvédők mindazonáltal arra is figyelmeztetnek: nem elég csak kíméletesen befogni az 1980-as évek elején hozzánk érkezett, nagy testű madarakat, arról is gondoskodni kell, hogy a „díszállatok” áttelepítése is tapintatosan történjék.

Hovatovább a „hattyúk tava” lesz a Balaton – zsörtölődnek a kishajó-tulajdonosok és azok a horgászok, akiknek a zsinórját gyakran „magukkal viszik” a 15-20 kilós madarak. Mindazonáltal a természetvédők arra intenek: legyünk óvatosak a bütykös hattyú kifogásánál és elszállításánál. Ahol úgy látják, több van belőlük a kelleténél, kérjenek a területileg illetékes nemzeti parktól kifogási és áttelepítési engedélyt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.