Szerintük a huszadik század hiteles bemutatásához a Terror Házán és a holokausztmúzeumon kívül antifasiszta múzeum is szükséges. Egy, a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége (MEASZ) és a Magyar Nemzeti Ellenállási Szövetség vezetői, valamint Medgyessy Péter között nemrégiben lezajlott zártkörű megbeszélésen a kormányfő ígéretet tett arra, hogy támogatja a terv megvalósulását. Az MSZP országos választmányának legutóbbi ülésén szintén téma volt a múzeum létrehozása, ezt Hiller István kulturális miniszter megfontolásra méltónak tartotta.
*
A MEASZ érdekérvényesítő képességét javítja az is, hogy a szervezet nemzeti tanácsának társelnöke Vitányi Iván, az MSZP egyik ideológusa, a párt szociáldemokrata platformjának elnöke. Hanti Vilmos, a MEASZ elnöke lapunknak elmondta, azt szeretnék, ha a második világháború befejezésének hatvanadik évfordulójára megnyílna a múzeum vagy legalább egy, az antifasiszta ellenállást felidéző emlékszoba. Helyszínről, szakértői gárdáról és a várható költségekről nem tudott beszámolni, ugyanakkor leszögezte: nem lenne szabad, hogy fiskális szempontok legyenek a mérvadók.
Megtudtuk azt is, hogy a MEASZ a hatvanadik évfordulóra készülve eljuttatott egy javaslatsort a kormánynak. Abban a múzeum létrehozásán kívül egyebek mellett szerepel, hogy a Gellért-hegyi Szabadság-szobor legyen a Magyar Szabadság Szobra, ami később megjelenhetne az eurón. Kérik: május 9-e legyen nemzeti ünnep. Kezdeményezik azt is, államilag emlékezzenek meg a magyar és német nácik ellen fellépő hősökről, s hogy jöjjön létre egy köztiszteletben álló személyekből álló bizottság, amelynek rendezvények szervezése által tisztáznia kellene a korszak ellentmondásait.
A javaslatsort a kormány eljuttatta a Glatz Ferenc vezette nemzeti és állami jelképrendszert áttekintő szakértői bizottsághoz.
Wimbledon a következő döntésével tönkreteszi a gyerekek álmát?
