Szembesítéssel és vádlottak meghallgatásával folytatódott tegnap a Fővárosi Bíróságon a kilencvenes évek legnagyobb olajbotrányaként elhíresült Energol-per tárgyalása. Az olajbróker Kovács László továbbra is azt állította, hogy a Monon Kft.-t ténylegesen Tóth Béla irányította, annak ellenére, hogy a céges papírokon nem az ő neve szerepelt. Az ismert üzletember, Tóth Béla ezt cáfolta, ugyanakkor kiemelte: Kovács nem volt alkalmas a cégvezetésre, még egy kérdőívet sem tudott szabályosan kitölteni. Hozzátette: kettőszázharmincmillió forintot adott rajta keresztül a Mononnak, amelyet azonban soha nem kapott vissza. A két vádlott szembesítése eredménytelenül zárult, mivel szinte mindenben egymásnak ellentmondóan nyilatkoztak.
A bíróság ezután a kilencedrendű vádlottat, Horváth Istvánt hallgatta meg, aki a cégiratok szerint 1996 nyarától a Monon Kft. ügyvezetője volt. A vádlott tagadta bűnösségét, és nem kívánt részletes vallomást tenni. A rendőrségen tett nyilatkozatai szerint csupán az általános iskolát végezte el, szakképesítése nincs, korábban hajléktalan volt. Azért vállalt munkát a Mononnál, mert pénzt és lakást ígértek neki. Az olajüzlethez nem értett, és minden papírt aláírt, amit Kovács László és a cég másik vezetője, Kiss Tamás elé rakott. Fogalma sem volt, mit miért tesz, csak utasításokat teljesített – vallotta a rendőrségen.
Ismeretes, az 1996-ban kirobbant Energol-pernek tizenkilenc vádlottja van, akiket az ügyészség adócsalással és rossz minőségű termék forgalmazásával vádol, amellyel 6,7 milliárd forintos kárt okoztak az államnak. Az ügyben érintett cégek strómanok segítségével importáltak fűtőolajat, amit az adózás megkerülésével gázolajként értékesítettek.
Lakatos Márkot utolérte a végzete, Wellor a céltáblájára tűzte