Kell és lehet törzsvendéget teremteni, a feladat, hogy az idelátogatók minél nagyobb aránya legyen visszajáró. Mert ez minőség- és szolgáltatásfejlesztést eredményez – bölcselkedett a fórumot követő sajtótájékoztatón Csillag István. A miniszter – mint elmondta – az összefogásra sarkallta a tóparti polgármestereket, és a kőleves meséjét idézte nekik. – Nincs olyan helyzet, hogy valaki csak a követ hozza és várja, hogy az adófizetők beledobálják a levesbe a zöldséget, a húst, a sót meg a borsot.
Harmadikként a prágai Aranycsinálók utcájának példáját említette annak ösztönzésére, hogy a Balatonnál is fontos a vendég „kézről kézre adása”. – Nem jól cselekednénk, ha az útonállók utcája lennénk. Hiszen az önkormányzatoknak és a szolgáltatásból élőknek kézről kézre kellene adniuk a vendéget – tanácsolta.
Csillag István hangsúlyozta: évente többször, szezon előtt, szezon közben és utána is találkozni szeretne az üdülőkörzet polgármestereivel, és konkrétumként azt ígérte: napokon belül elkészül a kormány negyvenhét pontos „balatoni csomagjának” terve.
– Örülünk a miniszterek Balatonról való gondoskodásának, de ma sem tudtuk meg, hogy mit tartalmaz a negyvenhét pontos kormányhatározat. A miniszter úr és Pál Béla turisztikai államtitkár tudta, hogy miről beszél, de a polgármesterek csak sejtették, hogy miről is van szó. Koncepciókkal, intézkedési tervekkel, csomagokkal már tele van a padlás, azt azonban nem érzékeljük, hogy a kormány súlyának megfelelően kezelné a kiemelt balatoni üdülőkörzetet – mondta lapunknak Bóka István, Balatonfüred polgármestere, a tóparti önkormányzatokat összefogó Balatoni Szövetség elnöke. Emlékeztetett: 2002-ben a balatoni turisztikai és területfejlesztési feladatokra hatmilliárd forint állt rendelkezésre, amelyből négymilliárdot használtak fel. Idén egymilliárd forint jut az üdülőkörzetnek. – Elég volt az ígéretekből, forrásmegjelölést és pályázati kereteket várunk – fogalmazott Bóka István.
Siófok polgármestere, Balázs Árpád is azt kifogásolta, hogy hovatovább egy hónappal a kormány „balatoni csomagja” után sem tudják, hogy az mit is tartalmaz valójában. Az önkormányzati vezető lapunknak azt mondta: elsősorban a korábbi kormányhatározatokat kellene végrehajtani, például azt, amelyben kötelezettségvállalás történik az önkormányzatok közös szennyvízcsatorna-beruházásának támogatására. – Ha ez a folyamat megakad, a tóparti települések egész sorának fejlődése leáll. Ugyanis építési engedély csak a csatornázott területekre adható ki. – Siófok városban 22 százalékos a csatornázatlan terület – figyelmeztetett. Balázs Árpád úgy összegezte a fórumot, hogy miután azon a polgármesterek korrekt javaslatokat fogalmaztak meg, reméli, a kormány hasznosítja azokat a balatoni csomag intézkedési tervében.
Kábítószer-kereskedőket fogtak a rendőrök a Havanna-lakótelepen