Nem adják a Rába vizét a Balatonnak

Bár még nincs tudományos megalapozottságú javaslat a Balaton vízpótlásának mikéntjére – a környezetvédelmi és vízügyi tárcához csak az ősz folyamán jut el a tó vízhiányának enyhítésére ajánlott terv –, a Rába-parti települések önkormányzatai újfent kinyilvánították: mindent elkövetnek a folyó és környéke érintetlenül hagyása érdekében.

2003. 07. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vas, Győr-Moson-Sopron és néhány Veszprém megyei település lakói is haragra gerjedtek – nem beszélve a régió zöldszervezeteiről –, amikor ez év tavaszán a sajtóból értesültek a Rábát érintő balatoni vízpótlás tervéről. Amint arról lapunk is beszámolt, elsődlegesen turisztikai, hajózási és horgászati érdekből válna indokolttá a már két-három éve drámaian alacsony vízállású Balaton vizének mesterséges pótlása. A Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) után a környezetvédelmi és vízügyi tárca is kézbe vette a vízpótlás ügyét, ám – elsődlegesen a zöldek és néhány tekintélyes vízgazdálkodási szakember figyelmeztetése nyomán – a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumban úgy döntöttek: tudományos intézettel vizsgáltatják meg, hogy szükséges-e, s ha igen, miként, honnan történhetne meg a tó vízpótlása.

Érdekvihar kíséri kezdettől fogva a Balaton vízpótlásának ügyét. A „napfényipar” képviselői attól tartanak, hogy ha nem lesz fürdésre, vízi sportokra és hajózásra alkalmas elegendő víz a tóban, akkor megállíthatatlanul visszaesik a magyar tenger amúgy is rossz pozícióban lévő idegenforgalma. A vízügyesek és a környezetvédők viszont váltig állítják: beláthatatlan ökológiai következményei lehetnek annak, ha a tóba idegen víz kerül. Nemcsak a víz planktonszerkezete sérülne meg, hanem félő, a Balaton végképp elveszítené azt a simogató selymességét, amely miatt ma (még) Közép-Európa lekedveltebb fürdőzőhelye. Ám miután a Rába-környék is csapadékhiánytól szenved, és rohamosan fogy a víz a határon túli szennyezésnek is kitett folyóból, a víz menti önkormányzatok egész sora és vagy tucatnyi civil környezetvédelmi szervezet is megálljt parancsolna a balatoni lobbinak. Aggódnak ugyanis a csekély vízhozamú folyóért, és attól félnek, hogy a Rába esetleges megcsapolását a folyó menti állat- és növényvilág is megszenvedné.

A Rába-mentő akciót kezdeményező Nemes László, Sobor község polgármestere lapunknak azt mondta: nem a Balaton ellen szólnak, hanem folyójukért állnak ki. Javasolják: a magyar tenger gondját oldják meg másként. A múlt hét végi élőláncból természetesen indulatosabb hangok is kiszűrődtek. Voltak, akik agyrémnek nevezték a Balaton problémájának idegen víz segítségével való megoldását.

Kovács Zoltán fideszes országgyűlési képviselő vízpótlás tárgyában elhangzott július 9-i parlamenti interpellációjára Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter egyebek közt azt válaszolta, hogy a balatoni vízpótlás szükségességével jelenleg a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem foglalkozik, és az év végére várható döntéshez az Akadémia is kialakítja az állásfoglalását. Persányi Miklós azzal igyekszik megnyugtatni Kovács Zoltánt – és rajta keresztül a rábaiakat –, hogy a folyóból történő balatoni vízpótlás csak az egyik megoldási lehetőségként merült fel.

A folyójukért aggódókat – a jelek szerint – nem nyugtatta meg a környezetvédelmi miniszter képviselői interpellációra adott válasza, ezért is döntöttek úgy, hogy a „Rába természeti kincseinek megőrzése, értékeinek megóvása, az élőhelyek biztosítása, az ökológiai egyensúly fenntartása és a folyó partján fekvő települések fejlődésének elősegítése érdekében” érdekvédelmi szövetséget alapítanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.