A Bambi íze

Ha az MTV valamivel a kereskedelmi televíziók nyomába tud eredni, az mindig nosztalgiaműsor. Vannak, akik szerint mindössze fantáziátlanságról van szó, mások politikai manipulációt látnak a jelenségben.

Szücs Balázs
2003. 08. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egymillió-kétszáztizenegyezer-kilencszáznyolcvanhat – ennyi néző volt kíváncsi 2003. június 23-án, hétfőn a közszolgálati televízióban sugárzott, ezredszer hallott, Gedeon bácsi, a nők bálványa szintű Szécsi Pál-slágerekre. A táncdalénekes 1974 óta halott. A televízió azonban időről időre feltámasztja őt és vele együtt azt a kort is, amelyben az 1974 után születettek többsége egyáltalán nem akar élni. „Jó, hogy vége a hatvanas éveknek, és nem jön újra el” – zenélte jó tíz éve a (Szécsi Pált is megéneklő) Kispál és a Borz együttes, amely ma már csak a határon túli magyarok provokálásában jeleskedik. Ám most, úgy tetszik, újra felsütött a hatvanas évek napja, és hozta régi, fülbemászó slágereit, felidézte a Bambi ízét, a kedves mosolyú villamoskalauzokat, a sörös-virslis majális boldogságát, a világifjúsági találkozók kavalkádját, a presszóhangulatot, a Népstadiont, a Népfürdőt, a Népszigetet. Újra köztünk él Kellér Dezső és Darvas Szilárd, ahogy egyik kezükkel a függönyt fogják, a tömeg kis zászlócskákkal integet Gagarinnak és Tyereskovának, a nagyérdemű Rajkin és az ÁVH-s Komlós tréfáin kacag önfeledten, izzadó tenyérrel lapozza az ÁVH-s Berkesi regényeit, a kor médiasztárjait csodálja: Szepesit és Bokodit, Hajmási Péter-ez az örököreg Honthy Hannával, majd a kitüntetések mögött megpillantja Brezsnyev elvtársat a Vörös téren, Kádár Jani bácsit pedig a szocializmus út-ján bandukolni. Ezt az életérzést hozza vissza a közszolgálati tévé péntek esténként. De nem elégszik meg ennyivel: augusztus 11-én például újra a képernyő elé kényszerítette hűséges nézőit, hogy megnézzék a Máté Péter-emlékműsor ki tudja, hányadik ismétlését. Január óta kedd estére már nem csinál programot magának a magyar, hiszen ilyenkor az MTV csúcsretroprogramjának – az Évgyűrűk című nyugdíjasműsor zenés melléklete, a Nem csak a húszéveseké a világ című produkciónak – a nézettségét növeli. Szenes Iván dalai abból a korból hoznak szívmelengető üzenetet, amikor még nem volt világútlevél és hétfői tévéadás, de A és B menüt lehetett rendelni az akarattyai SZOT-üdülőben, a magyarok Nové Zámky (értsd: Érsekújvár) sportüzleteit ostromolták légpuskagolyóért meg edzőcipőért, Regőczyért és Sallayért izgult az ország, a szocialista embertípus a táncdalfesztiválhoz igazította életét, és olyan akcióhősök vívtak élethalálharcot a nézettségért, mint Pirx kapitány vagy Gojko Mitics. Szenes Iván első, április 8-i műsorát majdnem kétmillió néző tekintette meg, körülbelül háromnegyedük 50 éven felüli volt. A sorozat Hofi Gézáról szóló epizódját – a közönség kívánságára – a televízió főműsoridőben ismételte meg. És az is előfordult, hogy egy-egy adás nézettsége magasabb volt a kereskedelmi televíziók valóságshow-iénál.

A tévéműsorok tetszésindexe alapján már érthető a választópolgárok többségének szocialisták iránti rokonszenve. Stendhal írta a Vörös és feketében, a király vidéki látogatásáról szóló fejezetben: „Egyetlen ilyen nap – és száz jakobinus újság munkája kárba vész!” Valahogy így vagyunk mi is a nosztalgiaműsorokkal ebben a hosszúra nyúlt rendszerváltozásban. Néha azt hisszük, hogy vége, de Lót felesége mindig hátratekint.
„A közszolgálat agyonpolitizáltság helyett nosztalgiashow-vá változott, régi, ismert, szeretett komornyikarcok bukkantak fel, s az sem számított, hogy olyanok, akik közben már jobblétre szenderültek. (…) Egy régi dal, egy régi vicc, egy régi kabaréjelenet, nosztalgiát ébresztve tűnt idők után, nagyobb szolgálatot tesz a pártnak, mint három Medgyessy-interjú és öt simára nyalt Friderikusz” – állapította meg nemrég Kristóf Attila e lap hasábjain.
A tévé vezetésének tudatosságával szembeni gyanút csak erősíti, hogy az a Szenes Iván kapott műsort az MTV-n, aki elnökli a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége (MEASZ) nácizmus üldözötteinek bizottságát, amely április 4-ét továbbra is a felszabadulás napjaként ünnepli. A zeneszerző lánya, Szenes Andrea az előző kormány idején az MTV-műsorokért felelős alelnökként tevékenyen részt vett a szintén a múltba tekintő Önök kérték, továbbá a 80-as évek tévéfavoritjaként ismert Jogi esetek című műsor feltámasztásában, valamint a Kende Péter cége által készített Slágertévé képernyőre kerülésében, sőt tervei között szerepelt a Családi kör felélesztése is. Szenes Andrea ugyan ma már nem alelnöke az MTV-nek, de jól végzett munkája jutalmául – előre megtippelhető beszélgetőpartnerekkel – talk-show-t fog vezetni a köztévében.
A nosztalgia persze nemcsak politikai eszköz lehetne, hanem tisztán üzlet is, de ezzel Magyarországon még várni kell. Ma a magyar közszolgálati televízió ott tart, hogy kulturális műsorait a lakosság nagy része számára elérhetetlen M 2-n sugározza, sportot szinte alig közvetít, és a határon túliaknak szóló műsorainak többségét is meg akarta szünteti. A hiányt és a mulasztásokat pótolandó az MTV Szenes Iván slágereit sugározza (a köztévé a produkcióért a Szenes Művészeti Kft.-nek adásonként bruttó 1,5 millió forintot fizet), és a bulvársajtóban népszerűsíti műsorait, majd diadalittas sajtótájékoztatókat tart arról, hogy növelte nézettségét. Szerte Európában működnek kereskedelmi nosztalgiatévék (mint Magyarországon a Filmmúzeum), a nosztalgiázásra egész médiaüzletág épül: nagy népszerűségnek örvendenek a különféle magazinok (ilyen például Nagy-Britanniában a Best Of British Magazine) és a számtalan letöltési lehetőséget kínáló internetes portálok. A BBC külön internetes oldalt hozott létre azok számára, akik rajonganak az ötvenes évek televízióműsoraiért. Ezen megtalálhatók a régi rövidfilmek, spotok mellett az egykori műsorvezetők adatai, illetve visszaemlékezések a hőskorra. De létezik kizárólag a 80-as éveket feldolgozó internetes oldal is gyűjtők számára, amelyen a filmek mellett megtalálhatjuk még az első, széles körben elterjedt személyi számítógépeken futó játékprogramokat is. Ezzel nincs is semmi baj, mert az említett médiumok nem a közszolgálat helyett, hanem mellette üzemelnek.

Persze ne legyenek illúzióink, a múltba fordulás jelensége Nyugat-Európában sem csak a szórakoztatás jegyében zajlik. A hagyományok ápolásának, a nemzeti emlékezet felfrissítésének szintén vannak politikai vonatkozásai. A különbség csupán az, hogy – az eltérő társadalmi fejlődés miatt – Nyugaton épp a baloldaliak ellenzik a nosztalgiát (erre jó példa Tony Blair kormányának fellépése a hagyományok ellen), ezzel szemben Magyarországon ők kábítják vele a társadalom nosztalgiára fogékony részét. De szívesen a múltba révednek azok az emberek is, akik döbbenten és értetlenül szemlélik az új idők jelenségeit, az egyre növekvő erőszakot, a drog és a homoszexualitás térhódítását, a mindennapok elbulvárosodását, a fogyasztói társadalom káoszát. Vannak tévénézők, akik számára ezek a műsorok menedékül szolgálnak a trágár és szexmániás valóságshow-k és a második vonalbeli akcióhősök elől.
De nem biztos, hogy vissza kellene zárni őket a Kádár-rendszerbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.