A piac szereplőivel folytatott tegnapi egyeztetést követően Csehák Judit úgy fogalmazott: nem akarnak spórolni a betegek ellátásán, de nem lehet vég nélkül finanszírozni a tb-támogatás iránti többletigényt. Ezért fenntartja, hogy átmenetileg maximálni kell a havonta kifizethető támogatás összegét, s ha több gyógyszer fogy, mint amennyinek a támogatása belefér a keretbe, úgy a többletet a gyártókkal kell megfizettetni. A következő két hétben az új rendszer alkalmazásának technikájáról tárgyalnak majd az érintettekkel, akiket a kormányfő várhatóan ma fogad. Csehák emlékeztetett arra, hogy a kormány 22 milliárd forinttal megemelte a tb-támogatásra fordítható éves keretösszeget, s ezzel a második fél évben is annyi pénz fizethető ki e célra, mint az első hat hónapban (ez 24 százalékkal több az egy évvel korábbinál).
Noha az új rendszer a gyártókat sújtaná leginkább, az elmúlt hetekben mégis a patikusok tiltakoztak a leghangosabban. Szerintük a rendszer rajtuk keresztül történő alkalmazása rendkívül bonyolult és költséges számukra, ráadásul sérti az adatvédelmi és a számviteli törvényt. A patikusok olyan rendszert szeretnének, amely őket nem érinti – szögezte le Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerészkamara elnöke. Ehhez minden gyártónak egyedi megállapodást kellene aláírnia az egészségbiztosítóval, amit eddig – bár kilenc szövegtervezet készült – nem tettek meg. Ezt a módozatot támogatná egyébként az egészségügyi miniszter is. Orbán István, a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke elmondta: megfelelő szövegezéssel az egyedi szerződés kedvezőbb lenne számukra, többek között azért, mert annak arányában bünteti az egyes gyártókat, hogy termékeik révén mennyivel járultak hozzá a túlköltéshez. Ráadásul nem kötelezné őket arra, hogy nyolcvan százalékon forgalmazzák termékeiket.
A patikusok két hétre felfüggesztették annak a határozatnak a végrehajtását, amely tiltakozó akciót helyezett kilátásba, ha nem kapnak kedvező visszajelzést arra a petícióra, amelyet a múlt héten írtak a piac többi szereplőjével Medgyessy Péternek.
A Fidesz is közleményt adott ki az ügyben. Ebben reményüket fejezik ki, hogy a kormány nem csak az időhúzás szándékával kívánja elhalasztani az átmeneti rendszer bevezetését, ami szerintük súlyos gyógyszerhiányt eredményezne.
Bayer Zsolt: Magyar Brian élete