Balatonőszöd helyett Balatonszemes szerepel abban a hirdetésben, amelyre a kormány mint „nyilvános pályázatra” hivatkozik a balatonőszödi kormányüdülő egyik villájának eladása kapcsán. Lapunk kikereste a Népszabadság és az Új Magyarország című napilapoknak azokat a számait, amelyekben megjelent hirdetésre a kormány és Gyurcsány Ferenc sportminiszter mint vevő, valamint Szilvásy György, a kultusztárca államtitkára, Gyurcsány barátja és volt üzlettársa mint az értékesítés engedélyezője hivatkozik a balatonőszödi kormányüdülő egy 910 négyszögöles telken álló, vízparti, 300 négyzetméter lakóterületű, négy lakosztályos villájának 30 millió forintért való eladása kapcsán. A két napilapban mindössze egy kishírnél alig valamivel nagyobb hirdetés tájékoztat a lehetőségről, ám eszerint Balatonőszöd helyett Balatonszemesen található az ingatlan. A hirdetés többi részlete (alapterület, teleknagyság) stimmel, ám azt már nem tartalmazza, hogy pályázati felhívásról vagy nyilvános versenytárgyaláshoz kapcsolódó ajánlattételről van-e szó.
*
A beavatottakon kívül így senki nem tudhatta, hogy a kormányzati üdülő egy részének eladásáról van szó.
A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) eredeti, még az előző kormány idején készült jelentése meg is állapítja: az 1994-es értékesítés során nem folytattak le nyilvános versenytárgyalást, a Gyurcsány Ferenc cégével, az ALDO Ingatlanfejlesztő és Hasznosító Tanácsadó Kft.-vel megkötött lízingszerződés a jogszabályok megkerülésével történt, ezért felmerül „a semmisség megállapításának jogi lehetősége”. A KEHI kérte azt az engedélyt is, amellyel lehetővé tették a kormányzati villa eladását, ám azt a Miniszterelnöki Hivatal nem tudta megmutatni. Sőt a KEHI jelentése azt is megállapította: egy 1996. január 1-jei állapotot bemutató kimutatásban a 620/1 helyrajzi számú balatonőszödi villa még a kormányüdülő szerves részeként szerepel. A ’94-ben kötött lízingszerződésről nem tesznek említést. Ha megállapították volna a szerződés semmisségét, akkor az idén december 31-én lejáró lízingszerződés értelmében nem kerülhetne Gyurcsány Ferenchez az őszödi villa, öszszesen mindössze 30 millió forintért. A kormány – amelynek most már Gyurcsány Ferenc is tagja– azonban szerdai ülésén egészen másról döntött. Megváltoztatta a KEHI eredeti jelentését, így abban most már az szerepel, hogy a szerződést szabályosan kötötték.
Azt azonban még ők is elismerik: a hirdetések nem tartalmazták teljeskörűen a versenytárgyalásról szóló 1987. évi 19. tvr. 8. § (1) bekezdés b–d pontjaiban meghatározott feltételeket. Ám az IM álláspontja szerint „az a tény, hogy a törvényerejű rendelet 8. § (1) bekezdése szerinti formai követelmény teljes egészében nem teljesült, utólag orvosolható formai hiányosságnak tekinthető, mely a versenytárgyalási törvényerejű rendelet céljait, alapelveit önmagában nem veszélyeztette”.
Közben lapunk tudomására jutott, hogy Gyurcsány Ferenc a lízingszerződés megkötése után bérbe adta az ingatlant a Hunguest Rt.-nek. Arra lapzártánkig nem kaptunk választ a miniszter kabinetjétől, hogy mennyiért. A bérlőnek azonban a bérleti díj kifizetésén kívül sok dolga nem volt az ingatlannal, hiszen, mint azt mind Gyurcsány, mind Szilvásy elmondta korábban: az gyakorlatilag 1994 óta üresen áll. A bérleti díj mindenestre csökkentette Gyurcsány azon kiadásait, amit a lízingdíj kifizetése je-
lentett.
Szijjártó Péter (Fidesz), a Fidelitas alelnöke tegnapi balatonőszödi sajtótájékoztatóján közölte: a kormányüdülőtől időközben leválasztott ingatlan megvásárlásával kapcsolatban több gyanú is felmerül, amelyet a KEHI eredeti jelentése is megerősített. E jelentésbe Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese – aki május 29-én levélben fordult Monostori Lajosnéhoz, a KEHI elnökéhez, majd a kancelláriaminiszterhez – nem tekinthetett bele.
Szijjártó Péter két levelet is átadott az újságíróknak. Az egyiket Gyurcsány barátja, üzlettársa, Szilvásy György írta Kiss Péter kancelláriaminiszternek. Ebben kifejti jogi véleményét azzal kapcsolatban, hogy módosítani kell a KEHI jelentését. Ezzel kapcsolatban Szijjártó azt kérdezte: vajon honnan tudott Szilvásy arról, hogy mi áll a KEHI-jelentésben?
A másik levél címzettje Monostori Lajosné, a KEHI elnöke, feladója pedig Kiss Péter kancelláriaminiszter, aki – Szijjártó Péter szerint – hatalmával visszaélve kéri az elnököt: a KEHI vezetősége vizsgálja felül a jelentést.
– Meddig tűri még a miniszterelnök a barátok, üzlettársak határtalan ámokfutását a magyar közigazgatásban, a kormányban és a Miniszterelnöki Hivatalban? – tette fel a kérdést a fideszes képviselő.
A kormány és az érintettek határozottan visszautasították a Fidelitas állításait; szerintük minden szabályosan történt, s a KEHI a kormányváltás előtt nem megfelelő és nem alapos jelentést készített.
***
Akik kiválasztották Gyurcsány Ferencet
A Heti Világgazdaság információja szerint a balatonőszödi kormányüdülő eladásáról szóló döntés egy vezetői értekezleten született, amelyen Kajdi József és Szilvásy György államtitkárokon kívül Marinovich Endre címzetes államtitkár, Antall József miniszterelnök kabinetfőnöke, Forrai István helyettes államtitkár, a kormányfő személyi titkára és Müller György adminisztratív helyettes államtitkár vett részt. Gyurcsány cégét, az ALDO Kft.-t pedig Etey Ferenc választotta ki, aki a MeH-ben felelt az üdülőért. Etey egyebek mellett a szakszervezeti üdülővagyont kezelő Hunguest Rt. cégjegyzésre jogosult igazgatója volt, de neve felbukkant az MSZP közeli Arago-csoport befolyása alá került Hunguest Hotels tisztségviselői között is.
Kábítószer-kereskedőket fogtak a rendőrök a Havanna-lakótelepen