A református egyház tisztségviselőinek és a Szárszói Baráti Kör tagjainak emlékezésével, majd a „Szárszó 1943” című kiállítás megnyitásával tegnap kezdetét vette a református értelmiségiek háromnapos balatoni konferenciája. A történelmi nevezetességű üdülőhely központjában megkoszorúzták az 1943-as konferencia tiszteletére emelt emlékművet, majd a Szárszói Baráti Kör titkára, Somodi István megnyitotta a „népi mozgalom csúcsaként” emlegetett disputa dokumentumait bemutató és a 60 évvel ezelőtti konferencia hangulatát idéző kiállítást.
Somodi István méltatta a jelenlévő Püski Sándor és felesége legendává nemesült munkálkodását, hangsúlyozva: Szárszó indulása, egyszersmind hattyúdala is volt a Püski Kiadónak. Elsődlegesen e „két szent ember” áldozatos munkájának köszönhető az, amit az utókor Szárszóról tud – utalt a könyvkiadó házaspár tevékenységére a baráti kör titkára.
A „népi írók szabadcsapata” és a nemzetféltő értelmiségiek 1943-as szárszói konferenciájának 60. évfordulója alkalmából rendezett dispután tegnap többek közt Bíró Zoltán irodalomtörténész Szárszó: A saját út történelmi kísérlete és Horváth Erzsébet A református egyház és az 1943-as konferencia című előadása hangzott el. Ma Czakó Gábor, Tőkéczki László, Kovács I. Gábor, Szabó István, Matolcsy György és Bölcskei Gusztáv fejti ki gondolatait a Sole Deo Gloria Konferenciatelep hatalmas sátra alatt.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban