A Balaton vízgyűjtője fölött 60-60 napon át történne a mesterséges csapadékkeltés, míg a többi napokon az Alföld aszály sújtotta területeit áztatná jótékony eső – állítja Tóbik Pál. A salgótarjáni esőcsináló találmányát már bejegyezte a Magyar Szabadalmi Hivatal.
Tóbik Pált hosszú évek óta foglalkoztatja a mesterséges csapadékkeltés technológiája. Mivel a Balaton Fejlesztési Tanács megoldást keres a tó vízpótlására, a szervezethez is eljuttatta ötletét. Ennek lényege, hogy egy kis teherbírású légi járművön elhelyezett, a hűtőbordákkal együtt 70–90 centiméter átmérőjű hanggenerátorokból irányít lökéshullámokat a tó fölötti felhőkre mindaddig, amíg a felhőelemek az „összenövés” révén el nem érik a csapadékképző állapotot. A lökéshullámok hatására megszűnik a felhőelemek lebegése, és azok csapadékként kihullanak a felhőből. Ezt követően a túlhűlt és hideg felhőket jégképző magvakkal, a meleg felhőket pedig cseppképző anyag kihintésével kell kezelni.
A feltaláló szerint a szárazság és az aszály annak ellenére következett be hazánkban, hogy az ország felett rendszeresen komoly csapadékmennyiséget hordozó felhők vonulnak át. Ugyanakkor szerinte a Magyarország felett átvonuló felhők vízkészlete nem kizárólagosan hazánk tulajdona, ezért – amenynyiben a Balaton Fejlesztési Tanács az ő találmányát használná a tó vízpótlására – nemzetközi tárgyalásokat kell kezdeményezni.
Mayer István, a Vízgazdálkodási Tudományos Kutató Rt. vezérigazgató-helyettese jónak tartja az évenkénti 800 millió forintos költséggel járó Tóbik-tervet. – A javaslatban szereplő mesterséges csapadékkeltés alkalmas a Balaton időszakos vízhiányának enyhítésére, ezért – kiegészítő megoldásként – további vizsgálatra javasoljuk – írta a feltalálónak.
Tóbik Pál mesterséges csapadékkeltési találmányát a Magyar Szabadalmi Hivatal már több mint nyolc éve bejegyezte, sőt – megfelelő kísérletek után – a Balaton vízpótlására is elfogadhatónak tartja. Egyelőre azonban még nem akadt pénzügyi támogatója az ötletnek.
Kábítószer-kereskedőket fogtak a rendőrök a Havanna-lakótelepen