Hol a határ a Balatonnál?

2003. 08. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Véget vetnének a hatóságok a Balaton elrablásának: lebontanák a vízparti telektulajdonosok által kivitelezett illegális feltöltéseket, megszüntetnék a nádasokat veszélyeztető szemétzugokat és közvetlenül a part mentén újabb sétányokat alakítanának ki.
Az elmúlt évtizedekben tizenegy hektárnyi vízfelületet töltöttek fel titokban, a szemtanúk szerint évről évre zsugorodik a tó vízfelülete. Az ötvenes és hatvanas évek mohó parcellázási akcióiban az építési hatóságok gyakran szemet hunytak a vízparti telkek önkényes megnagyobbítása felett, és nem akadályozták meg azt sem, hogy jó néhány minisztériumi, illetve SZOT-üdülő a nyílt víz feltöltésével növelje zöldterületét.
Utoljára több mint harminc éve határozták meg jogszabályban, hol húzódik a Balaton partvonala, ám addigra – és az után is – gyakran „korrigálták” a vízpartot a helyhatóságok, a telektulajdonosok, az állami és legfőképpen a SZOT-üdülők kezelői. Lopta a Balatont, aki csak tehette – büntetlenül. Ideje volt megálljt parancsolni a 2000. évi CXII. (Balaton-) törvénnyel, amelynek fő célja, hogy hosszú távra meghatározza az üdülőkörzet területrendezésének mikéntjét, s ezzel egyszer s mindenkorra kijelölje a tó sértetlen partvonalát.
A törvény 16. paragrafusa kimondja: „A települések beépítésre szánt területe, belterülete a Balaton jogi partvonalával meghatározott vízfelület rovására nem növelhető. További mederfeltöltések, mederkorrekciók csak a partvonal-szabályozási terv alapján végezhetők (…) Az engedély nélküli feltöltések megszüntetésére vonatkozó eljárást az illetékes vízügyi hatóságnak egy éven belül meg kell indítania.” A szigorú jogszabály azt is rögzíti, hogy valamennyi parti településen a belterülethez csatlakozó parthossz legkevesebb 30 százalékán 5–30 méter széles közhasználatú parti sétányt kell kialakítani, továbbá, hogy a part menti 30 méteres területsávon belül közterület nem idegeníthető el, nem minősíthető át, új épület nem építhető, a meglévő nem bővíthető, kivéve azokat, amelyeket a strandok higiénikus használatáért emelnek vagy a kikötők használatához nélkülözhetetlenül szükséges épületek.
A tómeder védelmére vonatkozó paszszusok nyomatékosan tiltják a Balaton életébe történő durva beavatkozást, így például azt, hogy a hivatalos mólók, hullámtörők és kikötői létesítmények kivételével a tóba bárki bármit, például szigetet építtessen. Hasonlóképpen tilos a parti élővilág védelme érdekében engedély nélkül csónakkikötőt, vízi állást, csónakutat, horgászhelyet létesíteni – olvasható a jogszabályban.
A Balaton-törvény életbe lépése óta vízügyes, geodéta, földhivatali, településtervezési szakemberek egész sora szorgoskodik a jogszabály érvényre juttatásán. Ez év márciusának végére a vízügyi hatóság elkészítette az új, végleges partvonal-szabályozási tervet, amelyet megkaptak az érintett önkormányzatok, környezet- és természetvédelmi hatóságok és természetesen a VÁTI. Ez utóbbi határozza meg a vízvonal mögötti területek funkcióját. Ez a feladatsor jogszabályi jóváhagyással zárul, és ezt kapják majd kézhez a parti önkormányzatok. Az ő feladatuk lesz az engedély nélküli úgynevezett betöltések megszüntetése, ám azt is megtudják, hogy – víz- és környezetvédelmi érdekből – történhetnek-e újabb betöltések – tudtuk meg Hanga Csabától, a Balatoni Vízügyi Kirendeltség helyettes vezetőjétől.
Kérdésünkre, hogy mi van akkor, ha a partvonal-szabályozási tervhez felhasznált földhivatalai térképek az időközben történt illegális feltöltéseket is legalizálták, a vízügyes vezető azt válaszolta: akkor sajnos nincs mit tenni. – Ami a földhivatali térképeken van, az számít legálisnak. A részletes geodéziai felméréseken kívül légi felvételek is készültek, hogy pontosan meghatározhassák az illegális behatolásokat. A tó északi és déli partján is akad számos „elrabolt” vízterület, és mint megtudtuk, gyakoriak az engedély nélküli bejárók is. – E tekintetben Ábrahámhegy és Balatonmária vezeti az illegális betöltési toplistát. Van olyan tóparti település, amelynek csaknem minden vízparti telkéről kiindul egy, a nádast felszabdaló földnyelv. – Nézze meg ezt az ábrahámhegyi légi felvételt! – mutatott egy beszédes fotóra Hanga Csaba.
– Balatonszárszón már történt néhány, hatósági elrendelés alapján történő visszabontás, ám a java még hátravan. Kérdés, miként szabályozza majd a törvény-, illetve rendeletalkotó az illegális betöltések megszüntetését, és lesz-e kellő erély az önkormányzatokban a jogszabályok végrehajtásához. Hangsúlyozom, a vízügy nem rajzolta át a tó partvonalát, csak korrigálta. Az más kérdés, hogy a több tucatnyi illegális csónakkikötő esetében – az év végéig kialkudott türelmi idő után – határozott intézkedéseket teszünk – ígéri a kirendeltségvezető-helyettes.
Van olyan szakember, aki szerint veszett fejsze nyele a partrehabilitáció, mondván, aki akarta, az már elsíbolt néhány négyzetmétert a tóból. Két módszer volt jellemző a teleknövelésre. Voltak, akik építkezési hulladékkal töltötték fel a telkük végén lévő nádast, majd befüvesítették, mások az úgynevezett „iszapolással” hatoltak be a víztükörbe. Terméskövekből gátat építettek, majd átszivattyúzták az iszapos tóvizet a kőgát telek felőli részébe. Onnan a víz visszaszivárgott a tóba, és maradt a finom iszap, amely egy-két év után füves telekrész lett.
A balatoni vízügyesek közel kétszáz „vízhatársértésről” tudnak. Nem vitatják: ezek egy része a korabeli jogszabályok megsértése nélkül történt. Most viszont abban bíznak: munkájuk révén végleg kijelöltetett a tó sértetlen partvonala. Egyébként pedig úgy gondolják, hogy a telekhatáruk revíziója miatt aggódó balatoniak közül csak azoknak van okuk félni, akik bizonyíthatóan a víztükröt szemelték ki és választották területszerzésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.