Nyaralók jelentették a minap a siófoki polgármesteri hivatalnak: az üdülőváros sóstói városrészének apadó vizű fürdőzőhelyén elhullott sirályokra figyeltek föl. A hivatal illetékesei rögvest intézkedtek, értesítették a városi állatorvost, majd a gyepmester begyűjtötte a tetemeket. Szarka József, a hivatal városüzemeltetési osztályvezetője lapunk érdeklődésére megerősítette a hírt, és közölte: 15-20 sirály tetemét gyűjtötték össze, hármat beküldtek vizsgálatra a Kaposvári Állat-egészségügyi Intézetbe. Több forrásból is úgy értesültek, folytatódik a sirálypusztulás a sóstói városrészben – tette hozzá.
Méhesfalvi József, a Kaposvári Állat-egészségügyi Intézet igazgatója lapunknak elmondta: miután a három madártetem közül kettőt megvizsgáltak, megállapították, hogy az egyik sirállyal a szalmonellabaktérium végzett, a másik tüdőgombás megbetegedés következtében múlt ki. A szakember szerint az sincs kizárva, hogy a sirályelhullás vírusfertőzésre vezethető vissza. – Egyértelmű magyarázat nincs az állatok kimúlására – közölte az igazgató. Hozzáfűzte: gyanítható, hogy a mohó állatok a sóstói szeméttelepen fogyasztottak romlott ételmaradékot, és ez okozta vesztüket. Ezt a lehetőséget valószínűsítik egyébként a siófokiak is.
A Kis-Balatonnál jelenleg körülbelül kétezer pár dankasirály él. Jól érzik magukat, kisebb elhullás legfeljebb a fiókáiknál fordul elő – tudtuk meg Futó Elemértől, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park kis-balatoni kerületvezetőjétől. A természetőr azt ajánlja a siófokiaknak – és mindazoknak, akiknek kedvesek a tavak fölött röpdöső madarak –, hogy igyekezzenek elriasztani a sirályokat a fertőzésveszélyes szeméttelepekről, ám az volna a legjobb megoldás, ha a háztartási (éttermi) ételmaradványok nem a szabadtéri hulladéklerakókba kerülnének.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban