Emelkedtek a nemzetközi piacokon mértékadó chicagói tőzsdén a kukorica- és a búzajegyzések a 31. héten, miután az amerikai és észak-afrikai magasabb hozamok ellenére feszültséget okoztak az európai terméskiesésekről szóló jelentések. A nemzetközi búzapiacon tovább erősödött az amerikai export pozíciója, miután az EU-ban hivatalosan is bejelentették, hogy bizonytalan időre leállították a gabonakiviteli tendereket. Mindez azt jelenti, hogy az EU várhatóan veszít búzaexportőri szerepéből, de ennek mértéke még nem ismeretes. Nem hivatalos jelentés szerint Franciaországban ismét csökkentették a termés nagyságát, de ugyanez a tendencia mondható el az egész EU-termésre vonatkozóan.
A kukoricajegyzések is erősen kilengtek, miután az USA-ban kevesebb eső hullott az előre jelzettnél és ezt a hírt a spekuláció felerősítette. Európában kezdetben az esőzések csillapították az aggodalmakat, később az Európai Takarmánygyártók Szövetségének felhívására – miszerint a takarmányexportot korlátozni kellene a szűk belső ellátási helyzet miatt – ismét felugrottak az árak. A szélsőségesebb emelkedést csak a gyenge kereslet akadályozta meg. Az Agrograin Rt. elemzése szerint a gabonapiacokon tovább tart a hiányos ellátási helyzetben kialakult feszültség, ami az árak változó mozgását eredményezheti.
A Budapesti Árutőzsde (BÁT) piacain a 31. héten kiemelkedő volt a forgalom. A kereskedés hatvan százaléka a takarmánykukorica- szekcióban történt, de élénk érdeklődés volt a búzafronton is. Összesen 709 kontraktus született, 2,3 milliárd forint értékben. A takarmánykukorica piacán 415 kontraktusnyi üzlet jött létre ezen a héten. A jegyzések a hét elején erősen estek, néha limittel. Emögött a folytatódó csapadékos időjárás hatása húzódott, bár már a kártevők elszaporodása is komoly aggályokat váltott ki a termelőkből. A hét közepétől technikai korrekció következtében mérsékelt emelkedés volt, de a záró árszint gyenge maradt. A búza piacán a kereskedők kicsit óvatosak voltak, s különösen a hét elején húzódtak vissza. Később megélénkült a kereskedés, de az árak inkább csökkentek. Az egyéb termékek közül takarmánybúzában volt még számottevő kereskedés, a megkötött 46 kontraktust tartott, kissé emelkedő árszint kísérte. A napraforgómag piacán viszont markáns árcsökkenésnek voltunk szemtanúi. A hét utolsó felében majd minden határidőre limittel estek a jegyzések.
Az előző (32.) héten a gabonapiacon 50–400 forintos sávban nőttek a búzajegyzések. A szeptemberi határidő 200 forinttal, 33 900 forintra erősödött. Kedden a búza ára minden határidőre limittel nőtt, így augusztusra 800 forinttal, 34 700 forintra drágult. Szerdán kicsi visszafogottabb volt a mozgás: a kenyérgabona szeptemberi terminusa 740 forinttal, 35 440 forintra nőtt. A csütörtöki kánikulában a gabonatőzsdén is megállt a kereskedés, mert a búza jegyzései nem változtak az idei lejáratokra. Pénteken a búza ára enyhén gyengült, a szeptemberi jegyzés 40 forinttal, 35 400 forintra csökkent.
A 32. hetet a takarmánykukorica is erősödéssel kezdte: novemberi határideje 600 forinttal, 29 900 forintra emelkedett. A növekedés kedden és szerdán is folytatódott, amikor limittel emelkedtek a terminusok. Csütörtökön a takarmánykukorica novemberi ára 240 forinttal, 31 490 forintra nőtt, a decemberi 30 forinttal, 31 600 forintra mérséklődött. A takarmánykukorica novemberi ára pénteken 90 forinttal, 31 400 forintra mérséklődött, a jövő márciusi jegyzése viszont 210 forinttal, 33 220 forintra nőtt.
Gulyás Gergely bepereli a 444-et