Nem lenne szerencsés egy előremutató törvényjavaslatot visszavonni. Ugyanakkor vannak olyan részek a törvényben, amelyeknek a módosításáról lehet tárgyalni, s a tárca szerint az orvoskamara vezetőségben van kompromisszumkészség – jelentette ki Kökény Mihály, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium politikai államtitkára. Hozzátette: mai találkozójukon „felajánl majd néhány dolgot” a Magyar Orvosi Kamara (MOK) újonnan megválasztott vezetésének, ezekről azonban közelebbit nem volt hajlandó elárulni. Ismeretes, a kamara legutóbbi küldöttközgyűlésén ultimátumot adott a kormánynak, miszerint ha az nem vonja vissza a jogállásról szóló törvényjavaslatot a parlament őszi ülésszakának szeptember 8-i kezdetéig, akkor sztrájkkészültséget kezdeményeznek. Arra a kérdésre, hogy mivel számolnak szeptember 8-a után, Kökény úgy felelt: egyelőre ezzel nem foglalkoznak.
Rácz Jenő, a szaktárca helyettes államtitkára elmondta: a törvény számos kedvező változást hozna az orvosoknak és az egészségügyi dolgozóknak. Maximálná például a kötelező túlmunka idejét, és szabályozná az önként vállalt túlmunkát is, meghatározná, hogy mennyit dolgozhatnak egyhuzamban az érintettek, s mennyi pihenőidő jár nekik. Rendelkezik továbbá a munkavállalóknak járó speciális juttatásokról, szabályozza a különböző jogviszonyban foglalkoztatottak helyzetét, meghatározza az egészségügyi munkavégzéshez szükséges alkalmasságot, valamint az ilyen tevékenység végzésének feltételeit. Éger István, a MOK elnöke a mai egyeztetés előtt annyit mondott lapunknak, hogy ez egy protokolláris bemutatkozás lesz, amit ők kezdeményeztek. A törvényjavaslat általános parlamenti vitája június elején kezdődött meg, amely – a tervek szerint – szeptember 8–9-én folytatódik.
A Fidesz továbbra is úgy véli, hogy az egészségügyi dolgozók jogállásáról szóló törvényjavaslat legfeljebb egy kollektív szerződésnek, nem pedig egy jogszabálynak felel meg – mondta el Selmeczi Gabriella (Fidesz).
***
Egyezséget kötöttek a gyártókkal. Több tucat gyógyszergyártó írta alá lapzártánkig az egészségbiztosítóval az úgynevezett visszafizetési megállapodást, s továbbiak is jelezték szerződéskötési szándékukat. A vállalás azt jelenti, hogy ha több orvosság fogy, mint amennyinek a támogatása belefér a kormány által meghatározott havi keretbe, úgy a biztosító által kiutalt többletet a cégek fizetik vissza utólag. Kökény Mihály elmondta: a Magyar Gyógyszerészkamara (MGYK) minden rendeleti úton szabályozható kérését beillesztették a módosított jogszabályba. Hávelné Szatmári Katalin, az MGYK elnöke ezt enyhe túlzásnak nevezte, s azt mondta, még nincs szó megállapodásról. A további lépésekről ma döntenek. Hangsúlyozta: kiszámíthatatlan lesz azon gyártók termékeinek forgalmazása, amelyek nem írják alá a megállapodást, ezzel ugyanis a patikákat is belekeverik az új rendszer alkalmazásába.
Megszólalt Jákob Zoltán a budapesti raktártűzről