Kamarai ellenkezés

A kormány nem vonja vissza az egészségügyi dolgozók munkakörülményeit szabályozó, úgynevezett jogállási törvényjavaslatot, noha ezt követelte nemrég a Magyar Orvosi Kamara. Az egészségügyi minisztérium képviselői ma találkoznak a kamara vezetésével, s „néhány dolgot” felajánlanak a kompromisszum érdekében.

2003. 08. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem lenne szerencsés egy előremutató törvényjavaslatot visszavonni. Ugyanakkor vannak olyan részek a törvényben, amelyeknek a módosításáról lehet tárgyalni, s a tárca szerint az orvoskamara vezetőségben van kompromisszumkészség – jelentette ki Kökény Mihály, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium politikai államtitkára. Hozzátette: mai találkozójukon „felajánl majd néhány dolgot” a Magyar Orvosi Kamara (MOK) újonnan megválasztott vezetésének, ezekről azonban közelebbit nem volt hajlandó elárulni. Ismeretes, a kamara legutóbbi küldöttközgyűlésén ultimátumot adott a kormánynak, miszerint ha az nem vonja vissza a jogállásról szóló törvényjavaslatot a parlament őszi ülésszakának szeptember 8-i kezdetéig, akkor sztrájkkészültséget kezdeményeznek. Arra a kérdésre, hogy mivel számolnak szeptember 8-a után, Kökény úgy felelt: egyelőre ezzel nem foglalkoznak.
Rácz Jenő, a szaktárca helyettes államtitkára elmondta: a törvény számos kedvező változást hozna az orvosoknak és az egészségügyi dolgozóknak. Maximálná például a kötelező túlmunka idejét, és szabályozná az önként vállalt túlmunkát is, meghatározná, hogy mennyit dolgozhatnak egyhuzamban az érintettek, s mennyi pihenőidő jár nekik. Rendelkezik továbbá a munkavállalóknak járó speciális juttatásokról, szabályozza a különböző jogviszonyban foglalkoztatottak helyzetét, meghatározza az egészségügyi munkavégzéshez szükséges alkalmasságot, valamint az ilyen tevékenység végzésének feltételeit. Éger István, a MOK elnöke a mai egyeztetés előtt annyit mondott lapunknak, hogy ez egy protokolláris bemutatkozás lesz, amit ők kezdeményeztek. A törvényjavaslat általános parlamenti vitája június elején kezdődött meg, amely – a tervek szerint – szeptember 8–9-én folytatódik.
A Fidesz továbbra is úgy véli, hogy az egészségügyi dolgozók jogállásáról szóló törvényjavaslat legfeljebb egy kollektív szerződésnek, nem pedig egy jogszabálynak felel meg – mondta el Selmeczi Gabriella (Fidesz).
***
Egyezséget kötöttek a gyártókkal. Több tucat gyógyszergyártó írta alá lapzártánkig az egészségbiztosítóval az úgynevezett visszafizetési megállapodást, s továbbiak is jelezték szerződéskötési szándékukat. A vállalás azt jelenti, hogy ha több orvosság fogy, mint amennyinek a támogatása belefér a kormány által meghatározott havi keretbe, úgy a biztosító által kiutalt többletet a cégek fizetik vissza utólag. Kökény Mihály elmondta: a Magyar Gyógyszerészkamara (MGYK) minden rendeleti úton szabályozható kérését beillesztették a módosított jogszabályba. Hávelné Szatmári Katalin, az MGYK elnöke ezt enyhe túlzásnak nevezte, s azt mondta, még nincs szó megállapodásról. A további lépésekről ma döntenek. Hangsúlyozta: kiszámíthatatlan lesz azon gyártók termékeinek forgalmazása, amelyek nem írják alá a megállapodást, ezzel ugyanis a patikákat is belekeverik az új rendszer alkalmazásába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.