Lapzártánkkor érkezett adatok szerint a gyógyszergyártók túlnyomó többsége – mintegy 110 cég – kötött szerződést az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (OEP) arról, hogy ha több orvosság fogy, mint amennyinek a társadalombiztosítási támogatása belefér a kormány által meghatározott havi keretbe, akkor a biztosító által kifizetett többletet a gyártók visszafizetik – mondta Kökény Mihály, az egészségügyi minisztérium politikai államtitkára. Ezek a cégek – forgalmukat tekintve – a piac 99,5 százalékát fedik le. Így csak néhány medicinára nem vonatkozik a megállapodás a tízezres gyógyszerpalettából. Ezek egy része törzskönyvi törlés alatt áll, s a fennmaradók mindegyike helyettesíthető más orvossággal – mondta Matejka Zsuzsa, az OEP főigazgatója. Ezek gyártóival szemben más technikát – az úgynevezett lebegtetett támogatást – alkalmazzák majd, amely szintén garantálja, hogy ne keletkezzen túlköltés a gyógyszerkasszában.
Korábban a Magyar Gyógyszerészakamara (MGYK) azt állította: elképzelhető, hogy a szerződések hatálya alá nem tartozó orvosságok a jövő hét elején nem lesznek kaphatóak. Hávelné Szatmári Katalin, az MGYK elnöke az új megegyezések ismeretében már azt valószínűsítette, nem kell ellátási zavarra számítani. Hozzátette: ez kizárólag a patikáknak és a gyártóknak köszönhető.
Kökény Mihálynak a patikusok korábbi fellépése azokat a japán katonákat juttatta eszébe, akiket több évtizedig nem értesítettek arról, vége a háborúnak. Mint mondta: érthetetlen, miért kellett a lakosságot ellátási zavarral riogatni, mikor minden információt megadtak a patikusoknak. Ezeknek a híreknek a hallatán ugyanis az elmúlt hetekben gyógyszer-felvásárlási láz alakult ki, ami tovább növelte a tb kiadásait. Hávelné erre úgy reagált: csak az utolsó pillanatban tájékoztatták őket.
Megszólalt Jákob Zoltán a budapesti raktártűzről