Ötvennyolc kórház idén induló rekonstrukciójára igényeltek címzett támogatást a központi költségvetésből a tulajdonosok. Az összesen mintegy 20 milliárd forintos keretet 12 intézmény között osztják szét. A pályázaton nyertes kórházak szinte kizárólag olyan településen találhatók, amelyet baloldali többségű képviselő-testület irányít. Ha a polgármesterek pártpolitikai hovatartozását vizsgáljuk, akkor is az derül ki, hogy 12-ből csak két település esetében nem kormánypárti a város első embere.
A legtöbb pénzt – ötmilliárd forintot – a fővárosi Bajcsy-Zsilinszky Kórház kapta, ezt követi a kazincbarcikai kórház 2,62 milliárddal. (Ismert: Medgyessy Péter a kampányban ennek az intézménynek ígért támogatást – miután megrendüléssel tapasztalta, hogy eldugultak a csövek.) A sorban a Heves megyei önkormányzat egri Markhot Ferenc Kórháza következik kétmilliárddal, majd a kalocsai kórház 1,45 milliárddal. Ez utóbbi intézményt nemrég még Rácz Jenő, az egészségügyi minisztérium jelenlegi helyettes államtitkára vezette.
A címzett támogatásokra a pályázatot a Belügyminisztérium (BM) írja ki, de az igényléseket a BM-en kívül az egészségügyi tárcához is el kell juttatniuk a pályázó intézmény tulajdonosainak. A két tárca javaslata alapján kormány-előterjesztés készül a támogatási keret elosztásáról, amelyről az Országgyűlés dönt.
Lapunk kérdésére Rácz Jenő úgy fogalmazott: a döntéseknél elvileg nem szabadna érvényesülni a politikai erőviszonyoknak, bár az aktuális ellenzék minden évben előhozakodik ezzel a kérdéssel. Azt hangsúlyozta, hogy az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium kizárólag a meghirdetett szakmai irányelvek alapján tett javaslatot arra, hogy melyik kórház részesüljön és mekkora címzett támogatásban. Az irányelvek közé tartozik – tette hozzá –, hogy a fejlesztés illeszkedjen a regionális betegellátási koncepcióhoz, vagy hogy az intézmény képes legyen eltartani az újonnan kialakított vagy felújított részleget. Rácz Jenő szerint szerepe lehet a támogatott intézmények kiválasztásában annak is, hogy az előző ciklusban többségében jobboldali vezetésű települések kórházai kaptak támogatást, így mára például Budapesten a Bajcsy-Zsilinszky Kórházban halaszthatatlanná vált a felújítás.
Nemcsak most lehet tetten érni a politikát a döntéseknél. Az edelényi kórházat például a Horn-kormány be akarta záratni, míg az Orbán-kormány idején 1,38 milliárdos támogatást kapott. Vannak azért kivételek is. A régóta szocialista vezetésű Mezőtúr például négyévi sikertelen próbálkozás után ismét pályázott címzett támogatásra, ám ezúttal sem kapott.
Köztudott, hogy a jelenleg kórházként funkcionáló épületek többsége nem felel meg a korszerű gyógyítás követelményeinek, állagukat szakértők sokszor tragikusnak nevezik. Gond van a százéves, sok esetben pavilonos rendszerű építményekkel és a szocializmusban épített panelekkel egyaránt.
***
A helyi önkormányzatok 2003-ban címzett támogatással induló beruházásai
Intézmény Polgármester Képviselő-testületi többség Támogatás (M Ft)
Baranya Megyei Kórház (Pécs) MSZP Baloldali 640
Baloldali*
Berettyóújfalui Területi Kórház Független Jobboldali 660
Fővárosi Bajcsy-Zsilinszky Kórház SZDSZ Baloldali 5000
Dorogi Krónikus Szakkórház MSZP Baloldali 546
Győr-Moson-Sopron Megyei Petz Aladár Kórház (Győr) MSZP Baloldali 1000
Jobboldali*
Heves Megyei Markhot Ferenc Kórház (Eger) MSZP–SZDSZ Baloldali 2000
Baloldali*
Kalocsai Városi Kórház SZDSZ Baloldali 1450
Kazincbarcikai Városi Kórház MSZP Baloldali 2620
Komlói Városi Kórház MSZP Baloldali 480
Somogy Megyei Kaposi Mór Kórház (Kaposvár) Fidesz Jobboldali 3500
Baloldali*
Váci Jávorszky Ödön Kórház MSZP Baloldali 675
Nagykanizsai Városi Kórház MSZP–SZDSZ Baloldali 1272
Forrás Magyar közlöny, MN-gyűjtés * = Megyei közgyűlési többség
Agyhalottnak, Soros-ügynöknek nevezi saját EP-képviselőit Magyar Péter - itt az újabb hangfelvétel!