Porlad a habarcs

Szarka Ágota
2003. 08. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rogyadozik a koalíció a Terézvárosban. Az MSZP és az SZDSZ baráti egyetértése egy 120 milliós sikkasztásgyanús eset körülményeinek vizsgálata miatt romlott meg. A tény, hogy egy büntetőügy miatt a nemzetmentő elvi politikai szövetség széteshet, nem meglepetés.

A szabad demokraták először 1994-ben léptek koalícióra a szocialistákkal, megriasztva ezzel mindazokat, akik az első szabad választásokon éppen azért szavaztak rájuk, mert bennük látták a következetes, hiteles rendszerváltás lehetőségét. A posztkommunista hatalom átmentésben való szíves és mélyen elkötelezett közreműködésük ekkor vált azok számára is nyilvánvalóvá, akik az utolsó pillanatig nem akartak hinni tulajdon szemüknek. Az első MSZP–SZDSZ-kormány megalakulása után egyre csökkenő számban ugyan, de még sokáig lehetett találkozni szabad demokrata érzületű szavazókkal, akiken látszott, az önhipnózis valóban hatékony módszer. Kérdésre rögtön elmondták: az SZDSZ tulajdonképpen az egész nemzetért vállalta az áldozatot, hogy együtt kormányoz Hornékkal. Hiszen valakinek kordában kell tartania őket. A nemes gondolat jegyében aztán koccanásoktól, összezördülésektől mentes – mondhatnánk azt is, hogy olajozott – együttműködésben telt el a négy év. Ami nem is csoda, ha tekintetbe vesszük, mennyi volt az idő tájt a dolog. Az ellenzék gyakorlatilag nem sok vizet zavart a parlamentben, ütőképes sajtó híján a nyilvánosságot sem tudták hatékonyan segítségül hívni, így hát a koalíció ideget és velőt nem kímélve, ám nyugodtan privatizálhatott: jutányos áron találtak gazdára egész iparágak, s a társadalom tulajdonosi szerkezetének átalakítására tett erőfeszítések gyümölcsöztek is. Csak nem a „lakosságnak”.
A legutóbbi választások után azonban a helyzet alapvetően megváltozott. A szabad demokraták ugyan ismét boldogan vállalták, hogy a nemzet üdvére kordában tartják még egy cikluson át a szocialistákat – akkor is, ha a közös kormányt egy kommunista ügynök vezeti – ám ezúttal a koalíciós munka korántsem olyan felhőtlen, mint a régi, szép időkben.

Ereszt a rendszer. Sem a minisztériumokat, sem a hivatalokat, sem az önkormányzatokat nem sikerült teljes mértékben megtisztítani a hatalomátvétel után a „reakciós elemektől”, bárhogyan igyekezett a koalíció. És most ráadásul van erős ellenzék is, és van ellenzéki sajtó.

Ami az MSZP–SZDSZ vezette terézvárosi önkormányzatnál történt, tekinthető látleletnek is. Egy 120 millió forintos sikkasztásgyanús ügy országos nyilvánosságot kapott. Talán ez is közrejátszott abban, hogy a felelősség kérdésének belső vizsgálata a vezető pozíciókat egymás közt szépen elosztó koalíciós partnereket a szakítás szélére sodorta. Az adófizetőket súlyosan érintő bűnügy mindenre kiterjedő, kíméletlen feltárása helyett hosszas és vérre menő koalíciós alkudozás kezdődött a botrány kirobbanása után arról, hogy melyik párt melyik kádere szerepeljen a felelősök között, ki vigye el a balhét… Akárcsak a maffia típusú, koalíciós alvilági bandákban, lebukás esetén. Az SZDSZ ezúttal nem volt partner az elvtársias ügymenethez.
Inog a koalíció. Már nem lehet zavartalanul „dolgozni”. Antifasizmus ide vagy oda, porlad a habarcs a közös elvi alapzatban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.