Számháborúzik a PM és a jegybank

A Pénzügyminisztérium továbbra is 4,8 százalékos GDP-hez mért államháztartási hiánnyal számol az idei évre, ami nagyjából 900 milliárdos deficitnek felel meg. Ennek alapján izgalmas lesz a „végeredmény”, hiszen a jegybank legutóbbi inflációs jelentésében 5,2–5,5 százalékos hiánnyal kalkulált. Az első hét hónapban 601,9 milliárdos deficitet produkált az államháztartás, ami augusztusban várhatóan újabb 140 milliárd forinttal nő.

Barát Mihály
2003. 08. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén 4,8 százalékos lehet az uniós elszámolási rendszer szerint kalkulált, bruttó hazai termékhez mért államháztartási hiány, ami nagyjából 900 milliárd forintos deficitnek felel meg – közölte keddi sajtótájékoztatóján Várfalvi István, a Pénzügyminisztérium (PM) helyettes államtitkára. Ez az összeg a pénzügyi tárca számításai szerint már tartalmazza a kismamáknak kifizetendő pótlólagos gyesből és a tizenharmadik havi nyugdíj első heti részletéből származó többletkiadásokat is. A most megerősített sarokszámok alapján a PM optimistábban ítéli meg a helyzetet a Magyar Nemzeti Banknál: a napokban nyilvánosságra hozott gyorsjelentésében a jegybank ugyanis 5,2–5,5 százalékos, GDP-hez mért hiánnyal kalkulált. A minisztérium szakértőit mindenesetre nem rázta meg a becslések közötti különbség. A tárca szerint elszámolástechnikai kérdések húzódhatnak meg az eltérés mögött: év végén kiderül majd, kinek a becslése állt közelebb a valósághoz.
A kedden közzétett végleges adatok szerint az első hét hónapban – a helyi önkormányzatokat nem számolva – 601,9 milliárd forintos hiány keletkezett az államháztartásban: ezen belül a központi költségvetésben 424,8, a társadalombiztosítási alapoknál 211,7 milliárdos hiány, az elkülönített állami pénzalapoknál pedig 34,6 milliárdos a többlet. Júliusban mindössze 0,8 milliárd forintos hiány keletkezett az államháztartásban, amely a központi költségvetés 33,8 milliárdos, az elkülönített állami pénzalapok 7,7 milliárdos többletéből, és a tb-alapok 42,3 milliárdos hiányából tevődött össze.
A központi költségvetés bevételei közül kedvezően alakultak az általános forgalmi adó befizetései, és kellemes meglepetést okozott az idén bevezetett egyszerűsített vállalkozói adó is: július végéig csaknem 20 milliárdot fizettek be a kasszába ezen a címen, jelentősen, 22,3 százalékkal meghaladva az egész éves előirányzatot is. Az időarányosnál több a kiadás az agrártámogatásoknál, és ugyanez a helyzet a lakástámogatásoknál is: ez utóbbiaknál túlfizetés is várható az előirányzathoz képest. A társadalombiztosítási alapok 211,7 milliárdos, héthavi hiánya jelentősen meghaladja az időarányos szintet: 2003 egészére 277,1 milliárdos deficittel kalkuláltak, így az eddig keletkezett hiány meghaladja az egész évre tervezett mérték háromnegyedét.
Erre a hónapra viszonylag magas, nagyjából 140 milliárdos államháztartási hiánnyal számol a Pénzügyminisztérium. Várfalvi István felhívta a figyelmet arra, hogy augusztusban mindig nagyobb hiány realizálódik az átlagosnál, ami a viszonylag alacsony adóbevételekkel magyarázható. Tovább rontják az e havi egyenleget a kéthavi családi pótlékból eredő többletköltségek és a kamatkiadások is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.