Csehák Judit a tegnapi kormányülést követő tájékoztatón azt állította: a kormányalakítás idején megállapodást kötött Medgyessy Péterrel, hogy egy évre vállalja a miniszterséget, annak lejártával pedig visszatérnek a kérdésre, és megbeszélik, folytatja-e a munkát. – Június végén tárgyaltunk is a kormányfővel erről, s akkor én úgy döntöttem, hogy kérem a felmentésem – mondta Csehák Judit, kijelentve: a nyári szünet, valamint a kormány gyógyszerügyekkel kapcsolatos döntései miatt vállalta, hogy szeptember elejéig ellátja a feladatot.
Sokan tudni vélik, hogy a szakminiszter lemondását az indokolta: a jövő évi költségvetés jelenlegi tervezése szerint az egészségügy 50-70 milliárd forinttal kevesebbet kap, mint amennyit a tárca javasolt. Csehák Judit azonban csak azt ismerte el, hogy „erről valóban vita folyik”. Ugyanakkor azt állította: döntését már korábban elhatározta, és azt a költségvetési vita nem befolyásolta. – Így még anyagi természetű viták nélkül tud távozni a kormányból az uniós csatlakozás előtt, anélkül, hogy utóda lehetőségeit és esélyeit korlátozná – fejtette ki.
*
Arra az újságírói felvetésre, hogy éppen távozásának időpontja gyengítheti a szaktárca alkupozícióját a költségvetés vitájában, úgy felelt: nem, s jó esélyt lát arra is, hogy az említett 50-70 milliárd forint nagy részét megkapja az ágazat.
Csehák a forráshiány kérdésétől függetlenül megvalósíthatónak tartja az egészségügyi reformot. Azt azonban elismerte, hogy a jövő évi „takarékos” költségvetés miatt lesznek olyan intézkedések, amelyeket a korábbi tervekkel ellentétben nem jövőre, hanem később vezetnek be. Példaként említette a három műszakban dolgozóknak szánt ápolói hűségjutalmat, amelyet legkorábban 2005-ben vezetnének be.
Csehák Judit felmentésének pontos hatálybalépéséről a miniszterelnök dönt majd. Az egészségügyi tárca eddigi vezetője lemond országos listás képviselői mandátumáról is. Közlése szerint a miniszterelnök felajánlotta számára egy hamarosan megalakuló közalapítvány kuratóriumi elnöki posztját.
A lehetséges utódjára vonatkozó kérdésre úgy felelt: nem szokás, hogy a távozó miniszter jelölje ki az utódot, de ha mégis kikérik a véleményét, akkor Kökény Mihályt is támogatná. Úgy tudjuk: Kökény kinevezése esetén Vojnik Mária, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke kerülhetne az államtitkári posztra. Ő kérdésünkre állította: úgy szolgálja legjobban a kormányprogram végrehajtását, ha a bizottság elnöke marad. Lehetséges utódként emlegetik Keller László jelenlegi közpénzügyi államtitkárt is. Kormányhoz közel álló forrásaink viszont arra emlékeztettek: Medgyessy májusban egyszer már felajánlota az SZDSZ-nek, hogy cseréljék el az egészségügyi és az oktatási tárcákat.
Mikola István volt szakminiszter szerint Csehák Judit az első miniszter, aki menekül a süllyedő hajóról, miután a kormány cserbenhagyta azzal, hogy az egészségügynek rendkívül szűkös költségvetési forrást szánt. Mikola állandó meghívottként részt vett a Fidesz elnökségi ülésén, ami után hangsúlyozta: régen nem tapasztalt negatív pályára került a magyar gazdaság, valóban vége a jóléti rendszerváltásnak, amint az kiderült Medgyessy Péter augusztus 20-i beszédéből. – Egyetértek Szili Katalinnal, aki azt mondta: lejtmenetben van az MSZP és a kormány, hozzáteszem, sajnos az ország és a szociális ellátórendszer is lejtmenetben van – fogalmazott.
Az egészségügy működése is veszélybe került – vélekedett a volt miniszter, aki mint mondta: Csehák Judit nehéz örökséget hagyott maga után. Mikola utalt a kórháztörvényre, amely szerinte az egész világon szokatlan módon nyereségérdekelt pénzügyi és multinacionális befektetők kezébe juttatja az egészségügyi intézményeket. Szerinte anarchikus állapotok maradnak a gyógyszerpiacon és súlyos konfliktusok az egészségügy szereplőivel.
Fricz Tamás politológus:
Csehák lemondása kísértetiesen emlékeztet arra, amikor a Bokros-csomag életbelépése előtt két miniszter is távozott az akkori kabinetből. Nem Cseháknak kellett volna lemondani, hanem a miniszterelnöknek, aki felelős a kialakult gazdasági helyzetért. Meglepő az az állítás, hogy korábban a politikus asszony jelezte: csak egy évig vállalja a miniszterséget. Nem értem, hogy ebben az esetben miért nem tájékoztatták a közvéleményt erről a paktumról.
Lakner Zoltán politológus:
Kínos a miniszter lemondása a kormány egészére nézve, hiszen Medgyessy Péter a jóléti rendszerváltást és az egészségügy évtizedét hirdette meg. Úgy látszik, elfogyott a pénz, az egészségügy pedig ismét alulmaradt egy lobbiharcban. Figyelemre méltó, hogy a kormányfő a költségvetés tervezése kapcsán soha nem említ egyértelmű prioritásokat, inkább azt mondja, hogy minden területnek igyekeznek megtalálni a megfelelő mértékű forrásokat.
Megszólalt Jákob Zoltán a budapesti raktártűzről