Dönthetnek a sztrájkról

Elnapolták az orvosok és az egészségügyi dolgozók munkakörülményeit szabályozó jogállási törvény hétfőre tervezett vitáját. A javaslatot azonban nem vonja vissza a kormány, így a Magyar Orvosi Kamara ma várhatóan dönt arról, az érdekérvényesítésnek milyen eszközét válassza. Az egészségügyi tárca kétségbe vonta, hogy törvényesen zajlott-e a szervezet elnökségi tagjainak visszahívása.

2003. 09. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra is ragaszkodik a Magyar Orvosi Kamara (MOK) az orvosok és az egészségügyi dolgozók jogállásáról szóló törvény viszszavonásához és újratárgyalásához. Bizonytalannak és elégtelennek tartják azokat a módosításokat, amelyeket az egészségügyi tárca ajánlott nekik, például hogy különmegállapodásban rögzítsék az egészségügyi dolgozók béremelésének ütemezését.

Éger István, a MOK elnöke szerint a tárca nincs tárgyalópozícióban, ugyanis a jelenlegi javaslatot nem vonták vissza. – Hiába kötnénk megállapodást a béremelésről, a tapasztalat szerint egy ilyen dokumentum nem jelentene elegendő garanciát a vállalás megvalósulására – mondta. A kamara elnöksége egyébként ma találkozik a helyi és a megyei szervezetek vezetőivel, s várhatóan döntenek arról, hogy az érdekérvényesítésnek milyen eszközét alkalmazzák a továbbiakban.

Kökény Mihály, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium politikai államtitkára megerősítette, hogy a kormány nem vonja vissza a javaslatot, az ugyanis olyan változtatásokat tartalmaz, amely javítja a dolgozók helyzetét. A javaslat vitájának hétfőre tervezett folytatását azonban elhalasztják az MSZP-frakció kérésére. – Tárgyalási ajánlatot tettünk a módosításokra, de a MOK szó szerint ragaszkodik követeléseihez. Képzeljük el, mi történne, ha más hivatások képviselői is előállnának ilyen követelésekkel – fogalmazott. Kökény szerint a köztestület egyre inkább politikai érdekek kiszolgálójává válik. Példaként említette, hogy az elnökségbe bekerült olyan személy is, aki korábban fideszes országgyűlési képviselő volt. Bejelentette azt is: a kamara felügyeleti szerveként a minisztérium bekérte a köztestület legutóbbi küldöttközgyűlésének dokumentumait, majd felszólította a kamarát, hogy pótolja azokat. Az államtitkár úgy fogalmazott: „Nem biztos, hogy a MOK törvényes módon szervezte meg küldöttgyűlését.”

Éger István úgy reagált erre: a tárcának jogában áll hiánypótlást kérni. A gyűlést nem ő szervezte, megválasztásáig csak kötelező tagsága révén állt kapcsolatban a MOK-kal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.