Hozzáfogtak egy olyan monitorrendszer kiépítéséhez az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál (OEP), amely azt vizsgálja, hogy melyik egészségügyi intézményben alkalmaznak feltűnően gyakran drága beavatkozásokat – tájékoztatta lapunkat Dózsa Csaba, az OEP főigazgató-helyettese. A program azokat a kórházakat és szakrendelőket „dobja ki”, amelyek egy-egy műtétből vagy vizsgálatból 5-10 százalékkal többet végeztek, mint amennyi az adott lakosságszámra jut országos átlagban. A ritkábban alkalmazott műtéteknél 20-30 százalékos „túllépés” esetén jelezne a rendszer.
Arra a kérdésre, hogy ezt milyen értékű beavatkozásoknál alkalmaznák, Dózsa Csaba elmondta: végső döntés még nincs, de a járóbeteg-ellátásban valószínűleg néhány ezer forintnál, a fekvőbeteg-ellátásban pedig több százezernél.
Azokat az intézményeket célzottan ellenőrizné az egészségbiztosító, amelyekre a számítógépes program felhívja a figyelmet. Nem vonatkozik ez majd azokra, amelyek nagy értékű beavatkozásokra, például szervátültetésre szakosodtak.
Dózsa Csaba szerint az ellenőrzés során kiderülhet például, hogy az orvosok túlságosan „lazán értelmezték” azt a kórképet, amelynek megléte szükséges az adott beavatkozás elvégzéséhez. Az sem kizárt – tette hozzá –, hogy visszaélésre derül így fény.
Mutatjuk Orbán Viktor legújabb bejelentéseit - élőben a rádióinterjú