Jelenleg száz forint csöngetési díjat kell fizetnie, aki ügyeleti időben vásárol a patikában, de nem szorul sürgős gyógyszerellátásra. Azt a patikus ítéli meg, hogy mi minősül sürgősnek. Az MGYK a csöngetési díjat 300-400 forintra emelné, amit – javaslatuk szerint – sürgős esetben a társadalombiztosító fizetne meg.
A gyógyszertárak hét végi bevétele még a villanyszámlát sem fedezi, nemhogy a gyógyszerész ügyeleti pótlékát. Az ügyelet ellátásáért pedig nem kapnak külön juttatást a patikák – indokolta javaslatukat Hávelné Szatmári Katalin, az MGYK elnöke.
Egy vidéki patikus beadványa alapján vizsgálta az ügyeleti rendszert Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa is. Most közzétett jelentésében megállapította: sérülnek a patikusok alkotmányos jogai, nem biztosított ugyanis számukra elegendő pihenőidő, törvényen felüli túlmunkára kényszerülnek, és a kötelezően előírt pluszmunkát senki nem fizeti ki nekik, azt maguknak kell kigazdálkodniuk. Ezért az ombudsman a vonatkozó miniszteri rendelet módosítását kéri a szaktárcától.
Hávelné Szatmári Katalin elmondta azt is: megoldás lehetne, ha a biztosító külön juttatást biztosítana számukra az ügyelet ellátásáért aszerint, hogy mekkora lakosságszámú terület tartozik akkor hozzájuk. Megjegyezte azt is: sokan ügyeleti időben keresik fel a patikákat, pedig a gyógyszer nem lenne sürgős számukra. Gyakran éjszaka váltanak ki három hete felírt receptet, s vásárolnak ilyenkor terhességi tesztet és kozmetikai szereket is.
Az egészségügyi minisztériumban áttekintik Lenkovics Barnabás jelentését, s azt követően foglalkoznak majd a kérdéssel – tájékoztatta lapunkat Kökény Mihály, az egészségügyi tárca politikai államtitkára.
Amennyiben sor kerül a csengetési díj emelésére, ez újabb kellemetlenséget jelentene a betegeknek. Országosan ugyanis mintegy 20-25 patikát vonnak ki folyamatosan az ügyeleti rendszerből.
Brutális pusztítás - lángokban Jákob Zoltán raktára, a füst mindent beborít - fotók