Lényegesen kevesebb pénzt szánna jövőre a kormány a gyógyszerek ártámogatására, mint az idén. A medicinák gyártói tegnap elmondták: őket arról tájékoztatták, 2004-ben 242 milliárdot fordítanának e célra, ám ebből 10-12 milliárd a gyógyszerek árát januártól terhelő ötszázalékos áfa kompenzálására „menne el”, így a tényleges támogatási keret alig több mint 230 milliárd forint. A idei 242 milliárd sem lenne elegendő – emlékeztettek –, ha a kormány nem hozott volna intézkedést arról: a gyártóknak kell fedezniük a túlköltést.
Orbán István, a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke hangsúlyozta: tisztában vannak azzal, valahogy korlátozni kell a kifizethető támogatást, ám a minőségi és mennyiségi növekedés megakadályozhatatlan. Az EU-ban évente átlagosan 8-10 százalékkal nő a gyógyszerkassza kiadása. A hazai növekedés azonban ennél dinamikusabb, a régi készítményeket ugyanis most váltják fel a modernebbek és drágábbak, ami a biztosító kiadásainak emelkedésével jár.
Orbán István mellett Székely Krisztina, az Innovatív Gyártók Egyesületének elnöke is kifogásolta, hogy nem kapnak egyértelmű tájékoztatást arról, miként képzeli el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) az új ártámogatási rendszert, amelynek célja a kiszámíthatóság és átláthatóság lenne. Javaslataikra pedig sem az egészségügyi minisztérium, sem pedig az OEP nem reagál. Székely Krisztina szerint az OEP által korábban tervezett, úgynevezett betegségcsoportos új támogatási rendszer bevezetésével jelentősen nőnének a betegterhek.
A gyártók azt is szóvá tették, hogy Magyarország az uniós tárgyalások során nem kért derogációt – halasztást – a gyógyszeráfa bevezetésére, amit szerintük nem januártól, hanem áprilistól kellene ráterhelni a készítmények árára. A cégek attól tartanak, hogy az áfa januári bevezetése miatt meghiúsul áremelési lehetőségük. Az OEP nem kívánt reagálni az elhangzottakra.
Megszólalt Jákob Zoltán a budapesti raktártűzről