Nem mondják meg, ha súlyos a betegség

Az orvosok többsége ódzkodik attól, hogy a halálos beteget tájékoztassa állapota rosszabbodásáról – derül ki egy nemrég közzétett felmérésből. A vizsgálatban megkérdezett doktorok 22 százaléka elismerte azt is, hogy még a betegség valós diagnózisát sem közli a súlyos beteggel, noha ezt az egészségügyi törvény előírja.

2003. 09. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ötszáz orvos bevonását tervezte a Semmelweis Egyetem kutatócsoportja abba a vizsgálatba, amely a súlyos, gyógyíthatatlan betegekkel, a halállal és a haldoklással kapcsolatos orvosi magatartást elemezte. A kérdőívre mindössze 124 doktor válaszolt, ami azt jelzi, hogy a gyógyítók többsége nem szívesen foglalkozik ezzel a kérdéssel – vélekedett Hegedűs Katalin, a SOTE bioetikusa, a kutatás vezetője.

A válaszadók egyöntetűen a „tankönyvi” igen feleletet adták arra a kérdésre: tudnia kell-e a betegnek, hogy gyógyíthatatlan kórban szenved. Arra a kérdésre viszont, hogy erről tájékoztatják-e őket, már viszonylag nagy arányban, 22 százalékban nemmel válaszoltak. A kutatásban részt vevők több mint 20 százalékáról derült ki, hogy a kötelező kezelési feladatokon túl nem beszélget súlyos betegeivel. Harmincnyolc százalékban pedig azt felelték a doktorok, hogy nem akarnak, vagy nem tudnak az állapot rosszabbodásáról tájékoztatást adni a betegnek. Hegedűs szerint a kutatás választ ad arra, hogy milyen mértékben készítik fel az orvosokat a betegekkel való kommunikációra. A hat éven át tartó orvosi képzés mintegy 7000 órás tananyagában összesen 34 órát szánnak a halállal, a haldoklással kapcsolatos kommunikációs, etikai, pszichológiai kérdésekre.

Az egészségügyi törvény szerint a betegnek joga van megtudni, hogy milyen betegségben szenved, milyen veszélyek fenyegetik, s mi a teendője – mondta Füredi Gyula, az egészségügyi minisztérium főtanácsosa. Ha a beteg nem akarja megtudni ezeket az információkat, akkor elzárkózhat a tájékoztatás elől, de az orvos önszántából nem dönthet úgy, hogy nem ad felvilágosítást. A betegnek lehetősége van arra is, hogy megjelöljön egy másik személyt – például valamelyik rokonát –, hogy az orvos őt tájékoztassa állapotáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.