Siófok polgármestere, Balázs Árpád attól tart, hogy a háromszáz hektáros természetvédelmi területen lévő 36 hektár területű vízrendszer, a Törekiben telepített 71 hektárnyi erdő és a város zöld tüdejébe fektetett sok szellemi energia kárba vész, ha a tulajdonosi jogokat gyakorló ÁPV Rt. eladja (eladatja a Balatoni Halászati Rt.-vel) a töreki halastavakat. A nettó 136 millió forintos ajánlatot sokallja a siófoki önkormányzat, noha a tavak mellé a földterületet is adná a halászati cég. – Gyanítható, hogy ingatlanspekuláció húzódik meg a halastavak eladása mögött. Valakik abban reménykednek: a tavak helyén építési területet alakít ki a majdani vevő, azaz kijárja, hogy semmibe vegyék a helyi természetvédelmi oltalmat, és felparcellázható legyen a zöld terület – mondta lapunknak a polgármester. Az eladók egyébként azt ígérik, hogy a tavakból csöveken keresztül lehet majd vizet vezetni az onnan több kilométerre lévő Balatonba.
Balázs Árpád ugyanakkor felhívja a figyelmet arra is, hogy a szóban forgó terület funkciójának megváltoztatása miatt az állam tetemes kártérítési igényre számíthat, mivel a város erre már sokat költött. Ám sokkal nyomósabb érv, hogy a tóra merőlegesen húzódó töreki völgyben fut Siófok környékének egyetlen, élővizet szállító patakja, a Cinege, és a territórium rendkívül változatos növényvilággal büszkélkedhet. Megtalálható itt a tó, a mocsár, az üde kaszáló, a száraz gyep és az erdő. Az erdőtömbök egyik jellegzetessége a nyolcvanéves cseres-tölgyes faállomány.
Töreki a Balatonhoz szokott madarak kedvelt lakhelye, egyszersmind a városlakók és a Siófokra látogató turisták kirándulási célpontja. A város önkormányzata az MTA Földrajztudományi Intézetével elvégeztette a terület földtani feltárását, és tervezi az elmúlt harmincezer év földfelszíntörténet-változásainak bemutatását a nagyközönség számára. Megtörtént 71 hektár erdőterület telepítése, az ivóvízforrások kijelölése, az általános és középiskolás tanulók számára tanösvényeket alakítottak ki, és biztosítottak a feltételek a természetvédelmi táborokhoz és a környezetvédelmi terepgyakorlatokhoz is. Az üdülőváros elöljárósága idén ötszázezer forintot fordított erdőtelepítésre, csaknem kétmilliót pedig a népszerű Cinege patak és környéke rendbetételére.
Siófok önkormányzata – amely sérelméről a minap Persányi Miklós környezetvédelmi minisztert is tájékoztatta – most azt várja az Állami Vagyonkezelőtől, hogy mérlegelje a halastavak eladásával kapcsolatos szándékát. A város egyébként fenntartja elővásárlási jogát, és azt is jó megoldásnak látná, ha a környezetvédelmi tárca vásárolná meg a területet. – A gyanítható ingatlanspekuláció megakadályozása érdekében azonban bármire, akár a zöldszervezeteket is mozgósító tiltakozó akcióra is készek vagyunk – figyelmeztetett Balázs Árpád polgármester.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó