Közvetlenül az országhatár mellett kezdett újabb drávai kavicsbányászatba egy horvátországi cég, ám mint Toldi Miklós, a Dráva Szövetség elnöke lapunknak elmondta: erről a Magyar– Horvát Határvízi Bizottságot senki nem értesítette. Kifejtette: törvénysértő tevékenység folyik a Dráva Horvátország felőli folyómedrében, amely nemcsak hazánkban okoz környezetkárosítást – például veszélyezteti a Duna– Dráva Nemzeti Park növény- és állatvilágát –, hanem más „drávai országok” folyóhoz kötődő érdekeit is sérti.
Európai uniós előírással is szemben áll a drávai kavicskitermelés, a közösségi vízről a keretirányelv ugyanis kimondja: minden felszíni és felszín alatti víz degradációjával járó tevékenységet meg kell szüntetni, és 2015-ig jó ökológiai állapotot kell elérni – emlékeztetett a demonstráción az EU-irányelvre Ereifej Laurice, a WWF Magyarország programvezetője.
A kavicskitermelés ellen tiltakozó zöldek azt követelik, hogy az illetékes hatóságok a civil természetvédelmi szervezetek szakembereit is vonják be a Dráva-meder szabályozására és fenntartására való mederanyag-kitermelés jogosságának ellenőrzésébe. Egyszersmind azt remélik, Közép-Európa egyik legtisztább folyóját és a Dráva-környék természeti értékeit meg lehet védeni az illetéktelen és jogosulatlan beavatkozásoktól.
A drávai kavicskitermelés ellen egyébként nemcsak a hazai, hanem a horvátországi természetvédők is szót emeltek, és mint megtudtuk, a Somogy megyei Zákányban és a túlparti Botovóban tartott tiltakozó megmozduláson számos magyar és horvát szimpatizáns is tanúja volt a kavicsmentő szándékot demonstráló béketutaj vízre bocsátásának.
Újabb botrányos pénzügyek derültek ki Magyar Péter testvéréről - videó