Szakértői szinten egyeztetett a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége (MEASZ) a Miniszterelnöki Hivatallal a második világháború befejezésének 60. évfordulójával kapcsolatos megemlékezésekről, illetve egy antifasiszta múzeum létrehozásáról – nyilatkozta lapunknak Hanti Vilmos, a MEASZ elnöke. Elmondta: ígéretet kaptak arra, hogy még ebben a hónapban dönt a kormány arról, miként lehet méltóképpen megünnepelni a XX. század jeles történéseit, köztük a fasizmussal szembeni ellenállást. Hanti Vilmos beszámolt arról, hogy információi szerint az 1944-ben kezdődő nemzeti ellenállásra emlékezve a tervezetben szerepel egy, az ’56-osokéhoz hasonló emlékbizottság létrehozása is.
A Miniszterelnöki Hivatal a megbeszélésen jelen lévő, ám neve elhallgatását kérő munkatársa elmondta: néhány napja átvették a MEASZ, illetve a Magyar Nemzeti Ellenállási Szövetség javaslatlistáját, amelyben egyebek mellett szerepel az antifasiszta múzeum létrehozásának terve. Az emlékbizottságon, illetve az emlékhelyen kívül a szervezetek kezdeményezik, hogy a gellért-hegyi Szabadság-szobor legyen a magyar szabadság szobra, ami megjelenhetne az euró egyik oldalán, s kéri: váljon május 9. nemzeti ünneppé. A Miniszterelnöki Hivatalban megerősítették: általánosságban támogathatónak tartják a kéréseket.
Hanti Vilmostól megtudtuk, Szili Katalinhoz, az Országgyűlés elnökéhez is kéréssel fordultak; azt kezdeményezték, hogy a parlament tisztelegjen az ideiglenes nemzetgyűlés megalakulása előtt, emlékezzen meg 2004 márciusában a német megszállásról, s méltassa a „maroknyi magyar erőt, amely szembeszállt a nácizmussal”. Elmondása szerint a házelnök támogatta a javaslatokat.
Mint korábban már megírtuk, az utóbbi hónapokban baloldali történészek, közéleti személyiségek és szocialista politikusok több fórumon szorgalmazták egy antifasiszta múzeum létrehozását. Medgyessy Péter miniszterelnök egy nyári zártkörű megbeszélésen ígéretet tett arra, hogy támogatja a tervet.

Berta Tibor püspök: A Szentlélek nem súgja a bíborosok fülébe a leendő pápa nevét