Engedélyeznék a dajkaterhességet

Engedélyezné az egészségügyi minisztérium a dajkaterhességet, vagyis azt, hogy egy pár gyermekét egy másik nő hordja ki – értesült lapunk. Vizsgálják annak lehetőségét is, hogy haláluk után felhasználhatóvá tegyék a férfiak hímivarsejtjeit.

2003. 10. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dajkaterhesség engedélyezésével azt a lehetőséget szeretnék megteremteni, hogy olyan asszonyoknak is lehessen saját gyermekük, akik nem tudják megszülni a magzatot. Ilyen esetben úgynevezett dajkaanya – a pár egy rokona vagy ismerőse – vállalhatná a baba kihordását. Tóth Judit, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium szóvivője szerint évente körülbelül ötven pár élne a lehetőséggel.
Hozzátette: zajlik a teljes humánreprodukciós szabályozás felülvizsgálata, így a dajkaterhesség mellett több kérdésben is várható változás, akár már a jövő év második felétől. Vizsgálják például annak lehetővé tételét, hogy fagyasztott hímivarsejtek révén egy férfinak a halála után is születhessen gyermeke.

A dajkaterhesség engedélyezésénél számos részletszabályt kell majd megalkotni. Jelenleg kérdéses például, hogy a dajkaanya lehetne-e a gyermek genetikai anyja is (például olyan meddő pároknál, ahol a mesterséges megtermékenyítés nem vezet eredményre). Ez azt a kérdést veti fel, hogy az apa hímivarsejtjével megtermékenyíthetnék-e a dajkaanya petesejtjét, vagy csak a leendő szülők sejtjei egyesíthetők, s ültethetők be a dajkaanya méhébe. Elképzelhető lenne az is, hogy úgynevezett ismeretlen sejtadományozótól származó petesejtet használjanak a dajkaterhességhez. Magyarországon jelenleg egyik módszer alkalmazását sem engedélyezik. Noha az 1997-es egészségügyi törvény lehetővé tette a dajkaterhességet (a részletes szabályok akkor is hiányoztak), az Orbán-kormány teljesen eltörölte ezt.
Tóth Judit felhívta a figyelmet arra, hogy a jogszabályban részletesen kell szabályozni ezt a kérdést, hiszen számos etikai és jogi probléma vetődhet fel. Így például az, hogy mi történik, ha fogyatékos gyermek születik, vagy milyen jogai vannak a gyermeket kihordó nőnek, és egyáltalán, ki válhat dajkaanyává. Leszögezte: anyagi ellenszolgáltatás nem, csak költségtérítés lenne adható a gyermek kihordásáért. Elmondta azt is, hogy a teljes humánreprodukciós szabályozást felülvizsgálják, és a dajkaterhesség mellett több kérdésben is várható változás. Így vizsgálják például annak lehetőségét is, hogy haláluk után felhasználhatók-e a férfiak hímivarsejtjei (fagyasztás révén), azaz születhet-e gyermekük úgy, hogy ők már nem élnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.