Klaus kárpótolna ’68-ért

A rendszerváltást követően Csehországban időről időre kárpótolták a kommunizmus üldözötteit, illetve az áldozatok hozzátartozóit. Az elmúlt közel másfél évtizedben a törvényhozás a költségvetés lehetőségeihez mérten igyekezett enyhíteni a múlt sebei okozta fájdalmakat.

Somogyi Mátyás
2003. 10. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három éve alkotott olyan törvényt a cseh parlament, amely lehetővé tette azok kárpótlását, akik 1939 és 1945 között külföldi hadseregek tagjaiként harcoltak a nácizmus ellen. Már több mint egy éve hatályos az a jogszabály is, amely lehetővé teszi a szovjet internálótáborokba a 40-es és 50-es években elhurcoltak kárpótlását.
A holokauszt, az antifasiszta ellenállás, illetve a szovjet és a cseh kommunista rendszer áldozatainak kárpótlása után Csehországban elérkezettnek látják az időt az 1968-as megszállás és az azt követő három évtized áldozatainak kárpótlására is. Ezzel összefüggésben a Polgári Demokrata Párt (ODS) törvényjavaslatot terjesztett a parlament elé. Eszerint, akik a megszállás alatt meghaltak, hozzátartozóik egymillió, a tartós következményekkel járó sebesülést szenvedettek félmillió, a többi sebesült pedig százezer korona kárpótlásban részesülne. A törvény előterjesztői elismerik, nincsenek pontos adataik az áldozatok számáról. Jelenlegi ismereteink szerint 1968. augusztus 21. és szeptember 9. között a megszállók 72 személy életét oltották ki, 266-ot súlyosan megsebesítettek, a könnyebb sérüléseket szenvedettek száma 436. A kommunizmus bűntetteit vizsgáló dokumentációs hivatal ugyancsak igazságosnak tekinti a múlt sérelmeinek orvoslását.
A cseh parlamenti pártok óvatosan, ám semmi esetre sem elutasítóan fogadták az ODS javaslatát. Az azonban feltételezhető, hogy a kommunista képviselők nem támogatják a törvényjavaslatot, hiszen eddig szinte valamennyi, a kommunista múlttal való szembenézést elősegítő kezdeményezést visszautasítottak. Az ODS javaslatával kapcsolatosan azt szorgalmazzák, hogy a kártérítés terheit ne a cseh költségvetésből fedezzék, hanem azokra az országokra hárítsák, amelyek hadseregei 1968-ban megszállták Csehszlovákiát.
A csehországi kárpótlási kezdeményezések közé tartozik annak latolgatása is, hogy kedvezően rendezzék az országban maradt azon szudétanémetek vagyon-visszaigénylési, illetve kártérítési igényeit, akik bár megkapták a csehszlovák állampolgárságot, nemzetiségük miatt hátrányos megkülönböztetésben részesültek az ötvenes években.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.